Viognier z Moravy a Francie
chutnáno: 10/2008
Dnešní poznámky si píši trochu netradičně, týkají se totiž dvou vín současně. Obě vína jsou jednoodrůdová, vyrobená z hroznů odrůdy Viognier, pochází ale z rozdílných ročníků a hlavně z úplně rozdílných oblastí. Viognier je odrůda typická zvláště pro bílá VdP vína z Francie, konkrétně v oblasti v povodí řeky Rhony. Víno vyrobené z hroznů, které dozrály na jižní moravě je pak tedy tak trochu rarita. Protože u nás nepatří Viognier ani mezi registrované odrůdy, takové víno smí být uváděno pouze jako víno zemské. Dnešní poznámky jsou tedy k vínům Viognier 2007 ze Znovínu Znojmo (a mělo by se jednat o panenskou úrodu z Havraníků) a Viognier 2006 VdP z rodinného vinařství z Rhony Chateau Beauchene (resp. z jejich doplňkové konzumní řady Saisons de Beauchene a hrozny by měly pocházet z Languedocu).
Znovín - Viognier 2007 moravské zemské:
Láhev zelená bordó uzavřená korkem, etiketa víceméně tradiční pro podobná vína od Znovínu. Na zadní etiketě je v popisu vína uvedena i viniční trať (Staré vinice/ Havraníky). Číslo šarže 7052, alkohol 12%, na etiketě uvedená analytika: cukr 4.9g/l kyseliny 5.7g/l bezcukerný extrakt 18.6g/l.
Barva lehce zlatá se zelenkavými odlesky. Vůně zvláštně kořenitá, lehounce medová a chvílema se mi tam promítají i takové tóny, jakoby vařené kořenové zeleniny. Jazyka se krátce dotkne stopa nenápadného zbytkového cukru, ale tělo patří pikantní kyselince, svěží, s lehce kořenitým závěrem, poznávám i na etiketě zmiňovaný vařený chřest (moji jarní pochoutku ). Nějaký potenciál k ležení zde určitě je, navíc zbytek v lahvi má i skoro třetí den po otevření téměř podobný charakter.
Saisons de Beauchene - Viognier 2006 Vin de Pays D’OC:
Láhev průhledná bordó uzavřená plastovým špuntem. Etiketa jednoduchá s dominujícím motivem velkého S. Na zadní straně citát majitele vinařství v angličtině o vínech a jejich výrobě, plus základní informace o podávání, alkohol 13%.
Pěkná zlatavě-žlutá barva, příjemná ovocná vůně s tóny medu a stopami nějakých olejů. V chuti živá citrusová kyselinka, v závěru po chvíli meruňky (na kterých jsem se shodnul jak s H., tak i příští den u další lahve s jinými chutnajícími). Příště k tomu určitě zkusím nějakou grilovanou rybu Tentokrát jsem to pil jen tak samotné, bavil jsem se s nečekaně překvapivou vůní a v duchu si říkal, jak jsem zvědav na porovnání s dalším ročníkem. Musím si nějakou láhev schovat a po té udělat přímé porovnání.
Diskuze
Mé poznámky k tomu Vignieru od Beauchene: http://jizni-svah.blogspot.com/2008/09/nejen-rhna-v-podn-chteau-beauchene.html Znovím má takhle i Chenin Blanc, v prvním roce to bylo skvělé, druhý přeslazené… ale ten Viognier bych i zkusil
Poznámka o tom, že je ten znovínskej V takovej držák je zajímavá. Já jsem to pil na VínoDestiláty a tam tehdy převládala hlavně ta vařená zelenina (trochu teda puch), tělo bez struktury, mineralita nezakomponovaná až nepříjemná a hlavně nic nenasvědčovalo tomu, že by to víno čekal nějaký život. Jestli to hodnocení zde odpovídá tomu současnému vínu (nepochybuji že ano!) tak to považuju za neuvěřitelný posun ve vývoji toho vína… Pro mě to víno bylo zcela vzdálené od obvykle krásně voňavého, šťavnatého Viognieru, jak ho znám odjinud.
J.C.:Chenin ze Znovina jsem chutnal na putovani - podle kusych poznamek si ale 2007 nevybavuji jako prilis preslazeny? ale je pravda, ze podle katalogu snad meli i 2006 v pullitrovce ve sladke podobe cukr >60g - to bude mozna co myslis?
jinak co se tyce moravskych rarit, pak jeste znovin vyrabi Sauvignon sedy…
hores: prime srovnani (zaver) techto dvou viognieru jsem nepsal, protoze kazdy je jiny, navic myslim za prakticky shodnou cenu. moravak ma (pochopitelne) vyraznejsi kyselinku a rekl bych je vice do zeleniny (v chutove pameti mi zustal typicky vareny chrest). jizni viognier je vice ovocnejsi, stavnatejsi a z tech dvou me asi vice bavil. Na znojemsky viogn budou asi dost rozdilne nazory, ja urcite bych ho ale tak neshazoval
to m.s.: Sauvignon šedý od Znovína je zajímavé víno, které navzdory cukernatosti můžu pít - a to opravdu pít, ne jen ochutnat. Ale ten Chenin s více než 60 je děs-běs, šílený tlamolep… Nevím, že by měli v 2006 i jiný, než tento v půllitrovce…
Jéje, mám mezery, tohle musim dohnat!
Tož jsem znovínský Viognier také popil a nějak se neztotožňuji s popsanou charakteristikou Vůně byla docela intenzivní, kořenitá, trochu je cítit nasládlost, v chuti sice lehké, znovu kořenitost, na konci jemná hořčina, jádrovina, chybí mi ale výraznější tělo a kyselinka, kterou fakt postrádám. Proto se mi víno jeví jako hodně nezajímavé, s kraťounkým a prázdným koncem. Ale třeba se mi jen netrefilo do chuti. A třeba je to tím, že jsem nikdy nejedl chřest a ani mě to neláká
ten znojemsky viognier je urcite rozporuplna zalezitost - uz jsem se setkal s ruznym nazorem od te doby jsem ho nechutnal, asi cas vyrazit na stare vinice a pri te prilezitosti ochutnat ho primo v jarnim vinohradu znovu - vazne by me zajimalo, co na jeho zeleninovou korenitost reknu tentokrat (jestli to teda jeste drzi pohromade, me podle poznamek pripadlo ze by to chvili vydrzet mohlo)
Tom: pravy prichod jara je pro me az tehdy, kdyz prijde cas sklizet prvni vyhonky chrestu! oloupane a kratce povarene krehke palicky chrestu polite maslem jsou vynikajici jarni pochoutka - doporucuji zkusit
m.s.: díky za tip na chřest, leč vím, že jej nevyužiji Chřest je pro mne v kategorii jídel, třeba spolu s chobotničkama a podobnou mořskou havětí, o které vím, že ač mohou být vynikající, já je nikdy neokusím (vědomě).