Villa Maria - Sauvignon Blanc 2008 Private Bin
poznámka: chutnáno 11/2008
Nový Zéland patří pravděpodobně mezi nejmladší vinařské oblasti, vinařský boom zažívá teprve od sedmdesátých let. Známé odrůdy zde ale díky specifickým podmínkám získaly novou chuť a snad největší úspěch zaznamenal Sauvignon Blanc. Vinobraní zde probíhá již kolem dubna (letos bylo asi i poněkud nervóznější) a tak již teď mohu ochutnat ročník 2008 dříve, než budu za týden chutnat ještě mladá ‘nehotová’ či ‘zaražená’ svatomartinská vína z našich vinohradů. Prvním z letošních novozélandských kousků je víno určené spíše k okamžitému pití - Sauvignon Blanc 2008 Private Bin od Villa Maria.
Novozélandské vinařství Villa Maria bylo založeno v roce 1961 a dodnes jej má ve vlastnictví zakladatel George Fistonich. Po rozsáhlých výzkumech, zaměřených o působení vlivu uzávěru na víno, začali ve vinařství od roku 1990 používat výhradně šroubovací uzávěry a Villa Maria se tak stalo prvním ze světových vinařství, prezentované jako ‘cork free zone’. Kromě jiných ocenění, zařadil Wine Spectator Villa Maria mezi padesátku nejlepších vinařství světa a v mezinárodní soutěži International Wine Challenge získalo ocenění ‘Nejlepší výrobce bílých vín 2007′.
Základní řada Private Bin je dělána se zaměřením spíše na každodenní gastronomii, ovšem i z této řady sbírají v určitých ročnících vína ocenění v soutěžích. Vinařství vlastní svoje vinice v nejlepších oblastech Nového Zélandu (Marlborough, Hawke‘s Bay a Gisborne), pro výrobu Private Bin jsou ale s největší pravděpodobností používány hrozny nakupované od dalších novozélandských vinohradníků.
Láhev je ‘burgundská’ zelená se šroubovým uzávěrem screw cap - jak otevřít screw-cap. Střídmá bílá etiketa řady Private Bin s erbem/znakem a názvem vinařství, informací o odrůdě, původu hroznů a ročníku (Villa Maria, Sauvignon Blanc, NZ - Marlborough, 2008). Informace o charakteristice vína a doporučeném servírování jsou uvedeny neobvykle pod přední etiketou. Zadní etiketa se pak věnuje spíše informacím o vinařství. Uvádí také obsah alkoholu 13% a zdravotní doporučení o maximálním dávkování (muži 3-4 jednotky denně, netěhotné ženy 2-3 jednotky denně).
Víno si po nalití ve skleničce mladictvě zaperlí. Barva je světlounká, řekl bych slámová. Vůně se mi jeví chvílema možná trochu sevřená, spíše citrusově bylinková s lehkým travnatým dotekem. V chuti se projevují opět spíše citrusy, trochu angrešt, trochu zelené banány (nejvíce se závěrem, taková ta nahořklá dužina na neúplně zralé banánové slupce) a do toho podpora minerálnosti. Pěkně suché, kyselinka svěží a živá, dochuť dostatečně dlouhá, alkohol neruší. Ale celkový výraz na mě působí tak nějak rozhádaně a chybí mi v tom celém nějaká harmonie, kterou by to snad mohlo získat časem (i když obecné doporučení je pít mladé).
Jen co jsem si dopsal poznámky, zapekl jsem si k tomu dokřupava bagetu se šunkou a sýrem. Tak jak se to od tohoto vína vlastně čeká, přesně podle určení řady Private Bin, každodenní pití k obědu nebo v mém případě odpolední svačině Jen ta cena, přes 300 korun našich, za které se prodává…
Související odkazy:
Oficiální web vinařství Villa Maria
Prezentační video k Villa Maria Sauvignon Blanc od Tesco Wine Club
Diskuze
Kliknul jsem si na návod “Jak otevřít screw-cap” a úplně jsem ztuhnul: já hovado vždycky kroutím tou plechovou korunkou a ono se má správně točit lahví! Mám úplný mindrák, asi si udělám anketu se dvěma odpověďmi: točím vrškem a točím flaškou. Kdo to děláte špatně jako já, pošlete mi hlas :o)))
Sklenicka: protoze to delam taky uplne stejne blbe, tak jsem si ten odkaz do poznamek sem ulozil a timto ti take posilam svuj hlas do ankety
Jejda, tak já taky blbě Hlásím se do klubu “korunkotočů”.
teda to jsou věci. co se člověk nedozvi, že dělá léta špatně…
Screwtop rulezzz. Zrovna jsem se vrátil z Poysdorfu a hádejte, pod čím je nalahvovaná většina konfekce!
Vinograf - u rakouské konfekce se snad točit uzávěrem smí :o) Ale s moselskými ryzlinky se budu muset pekelně soustředit a točit flaškou, abych nedopadl jako ten tramp, co na potlachu vhodil do ohně cigáro!
A slupku od banánu sundáváte ze které strany? :o)
No přece z té opačné, než je stopka
vice ci mene rozumnych argumentu muze byt spousta… staci to nekde nadhodit na zaver degustace ale nakonec je stejne treba se rozhodnout zda od spicky nebo od stopky
ja mam jasno, protoze ve spicce bananu se mohou skryvat vajicka tropickych bananovych PAVOUKU!
:) :) :)
Ja myslel, ze me s tim pavoukem rodice vzdy jen strasili… Podobne tez: ” kdyz spolknes pecku, vyroste Ti v brisku strom!”
Doporucuji nafotit lahev a nasledne useknoout obradne hrdlo lahve savli.
Igelit - sabráž na tichém víně, to je právě faux pas jako když na trampském potlachu plivnete do ohně. Kdo něco takového provede na wine-bloggerské konferenci, polejeme mu hlavu vínem a musí zazpívat Vlajku! (komu se to to naposledy povedlo na kalifornské konferenci, to si domyslíte z publikovaných fotek Alice Feiring :o)
Jdu napsat návod na loupání mandarinek o:)
No abych to uvedl na pravou míru, dneska jsem si zabodl vývrtku pod nehet nepřečetl jsem si návod…
:o)
igelit: muj nazor jak to je stema bananama a pavoukama myslim dostatecne dava najevo pocet pouzitych smajliku!
to Sklenička - a myslíš, že v návodu je vysvětlen principiální rozdíl mezi prstem a špuntem?