Znovín Znojmo - Rulanské modré 2005 jakostní
poznámka: chutnáno 11/2008
Ohledně vinařské společnosti Znovín Znojmo je zbytečné si dělat nějaké podrobné poznámky, přeskočím tedy rovnou k vínu samotnému - Rulandské modré ročníku 2005 z největší viniční tratě znojemské vinařské podoblasti Volné pole v Hostěradicích, byla to spíše náhodná koupě při návštěvě podnikové prodejny.
Láhev i etiketa jsou tradiční pro znovínská jakostní ročníková vína. Je uveden podrobný původ hroznů (již zmíněné Volné pole), číslo šarže 492, analytiky cukr 3.8g/l kyseliny 4.8g/l bezcukerný extrakt 33.8g/l, piktogramy s doporučeními a stručný popis.
Barva by se dala určit jako typická pinotová, průsvitná až průhledná a směřující již do starších nahnědlých odstínů. Vůně působí nazrále, lehce ovocná se selskými tóny, když se víno ve sklence nadechne, objeví se vařená zelenina a také minerální, či spíše až železité tóny (rezavé trubky). Na jazyku stopa zbytkového cukru, tříslo již hladké a nijak zvlášť výrazné, mírná kořenitost s lehce nahořklým lékárenským závěrem. Popravdě řečeno, dlouho jsem takto nebyl v rozpacích
Kdybych si své poznámky po sobě jen četl, odsoudím to víno jako vadné. Proč ale po dopití skleničky mám stále potřebu si nalít další a opakovaně se tím, co se dá i považovat za jasnou vadu, zabývat? Je to asi určitá momentální úchylka okamžiku a ani po dopití celé lahve jsme se s H. nedokázali jasně rozhodnout zda se nám to líbí nebo jen provokuje… Zvláště tóny vařené zeleniny (kapusta, květák) jsou, nejen podle Toma Stevensona, běžně považovány za vadu vína. Na mě ovšem v této podobě nepůsobí odpudivě a spolu se všemi dalšími složkami (např. ty železité vodovodní trubky) mě nutí ponořit se stále hlouběji, alespoň v této chvíli.
Je dost možné, že jsem pouze nečekaně zaskočen a dokud si tu podobu pořádně neokopíruji do svého mozku, utratím ještě jednou 90Kč… po té to třeba nakonec zhodnotím jako špatné, nevím…
Diskuze
Dokud to nejsou shnilé brambory ve sklepě a ta vůně spíš provokuje než že by vyloženě vadila, tak to beru jako zajímavost :o) Zrovna některé Pinoty ze Znovínu tyhle různé zeleninky a gulášové (segedínský) vůně umí a často je to moc pekné
J.Č.: diky za prispevek… normalne to mam tak jak rikas, byva to pro me zajimavost. ale tady jsem to zkratka necekal a bylo to mozna i dost tesne na hranici kdyz nad tim s odstupem premyslim, chci jeste, takze pro me to je asi zajimavost - ale stejne tak je mi jasne, ze pro hodne lidi uz to bude prilis a budou to hodnotit spise jako puch. zkratka o vikendu musim otevrit jeste jednu lahev a udelat si jasno
jestli uz tento pinot nekdo pil nebo bude pit, ocenim prispevky a porovnani poznamek treba zde v diskuzi
Asi to nemá cenu moc řešit u vína za 90 kč (navíc jsem ho asi ani nepil), ale dobře si pamatuju, jak jsem se v roce 2005 vrátil poprvé z Burgundska naštvaný na všelijaké ty hořké dochutě moravských vín a říkal si, že jsme k nim zbytečně shovívaví. Od té doby jsem už burgundských Pinotů vypil víc a všechny měly přinejmenším čistý a zřetelný ovocný charakter (višně, švestky). Trnky nebo vařenou zeleninu bych tam nečekal a netoleroval, a přimlouval bych se za to, abychom je neomlouvali ani u moravských Pinotů.
Tak já se zase přesně s podobnými záležitostmi potkal i u věhlasných burgundských pinotů. Zrovna ta železitost je dost typická pro nazrálé Nuits St.Georges (taky jsem vždy na vážkách, jestli mi to chutná, jestli už to není nějaký rozkladný jev). I ty zeleninové tóny jsem v Burgundsku zaznamenal (jednalo se vesměs o Premierové tratě), ale v ČR je toho nějak víc. To už podle mne vada je a docela mi to vadí, když je to silnější, o to víc mne fascinuje, že se ten vinař bezostyšně s takovým vínem postaví ke stánku a nalévá ho obchodníkům a novinářům.
Osobně mám vůči červeným vínům ze Znovínu dost chladný vztah, ochutnal jsem jich několik z různých ročníků, ale takřak všechna měla hubené tělo nebo takovou “syrovou” ovocitost, kterou osobně nemusím (na nějaké “zeleninové” tóny si nevzpomínám, možná bych je sám popsal jinak). Ani jinde vychvalované Rul. modré výběr z hroznů 2003 mě nenadchlo ani za mák…
Sklenicka: Asi to nemá cenu moc řešit u vína za 90 kč - ja nevim, asi mas pravdu, ale ja jsem tak nejak rad, ze prave u vina za devet petek mam potrebu a nutkani to resit
jinak samozrejme diky vsem za prispevky do diskuze! :~)
dnes jsem si otevrel jeste jednu lahev a opravdu musim rict, ze me to v teto podobe opravdu asi bavi. s nicim to nemuzu srovnavat, jen jsem prekvapen (mile) projevem vina, u ktereho bych to necekal.
s casem se postupne posouva vice do oxidativnich tonu, takze nejspis nema uz cenu cekat, takhle me asi i nejvic zajima - asi vazne nejaka uchylka :)
Nebylo tohle víno nejdřív zatříděno (a chvíli prodáváno) jako kabinet?
Mně červená ze Znovínu nevadí, ovšem nedávno jsem pil Svatovavřinecké 2007 z Volného pole - a to byl dost úlet, takové “kyselinky” snad nemá ani Jagoš - snad to nebude nový trend:-)
b.s.: zatříděno (a chvíli prodáváno) jako kabinet - nevim!? mas nejake blizsi info?
Ve smíchovské znovínské prodejně to snad ještě prodávají - a tuším, že na ovine.cz byla taky zmínka. Číslo šarže myslím souhlasí…
b.s.: Aha, diky za info - uz jsem si to na ovine dohledal a vypada to, ze se jedna opravdu o stejne vino.
autor recenze pise: ‘Předpokládám jeho zajímavý vývoj’ - tak by me zajimalo, jak se mu tento vyvoj po roce (ne)zamlouva
Možná i ve Znovínu tušili nějakou zradu, když z pozdního sběru nejdřív udělali kabinet a pak jakostku:-)
No mevím, ale kabinet od Znovínu (navíc u červeného) jsem jetě neviděl.
André: ano, neni to u znovinu normalni, ale pomaleji s temi zavery doporucuji precist zminovany clanek.
kratka citace z dotazu na pana Matulu: Jaký byl důvod, že jste se u tohoto pinotu rozhodli pro kabinet?
Reagovali jsme na požadavek trhu.
Železité i zeleninové tóny jsem potkal i u pinotů z Burgundska, konkrétně ze Savigny les Beaune a Marsannay. Pokud jsou jen velmi jemné tak mi nevadí, ale fakt je, že když budu mít na výběr ze dvou lahví, jedné krásně ovocité či případně s náznakem dvorečku a druhé zeleninové případně železité, tak si rozhodně vyberu tu první. Bohužel je pravda, že u burgundských pinotů je ten druhý případ spíše výjimka, kdežto u moravských přesně naopak.
m.s.: děkuji za upozornění. Takže je to podle udávané cukernatosti sestupněný dosti zralý PS, což dost dobře nechápu. Ve mě totiž označení kabinet u červeného vína vyvolá nedůveru, neboť z modrých hroznů s cukernatostí menší než 22°se bez doslazení dá pěkné červené víno udělat stěží. Jinak děkuji za upozornění na zajímavé námět k zkoumání moravské modré burgungy.
Tak jsme si s kamarády udělali večer modrých ruland. Všechny byly ze Znovínu Znojmo: 2003 VH šarže 283, 2005 JA š.: 492, 2006 VH š.: 6048, 2007 BV š.: 7065 a 2008 VH š.: 8083 a Jakubské 2008 š.: 8084.
No a věřte či ne, to 90-ti korunové víno nám přišlo nejzajímavější…