Faiveley - Mercurey Clos Rochette 2003
Chutnáno 12/2008
Vinařství Faiveley by se dalo asi nazvat největším rodinným vinařstvím v Burgundsku. Již od roku 1825 se zde tradice a zkušenosti předávají z otce na syna, přičemž vinařství se neustále rozrůstá a dnes již vlastní téměř 120ha vinic. Toto bílé víno z apelace Mercurey svůj název ‘Clos Rochette’ získalo podle drobných úlomků skal, kterými jsou posety vinice. Víno je vyrobené z odrůdy Chardonay, přičemž částečně zrálo 10-12 měsíců v dubových sudech. Další případné podrobnosti o vinici či vinifikaci (pdf).
Burgundská láhev je uzavřená kvalitním dlouhým korkem, téměř z poloviny již prosáklým. Faiveley etikety se mi líbí, nebo spíše přesněji proti nim nic zásadního nemám. Jinak co se týče uvedených informací, si myslím tradiční burgundsko - vinařství, apelace plus název vína, z analytiky pouze alkohol 13%.
Barva žlutozlatá, po zakroužení víno pomalu slzí po stěnách skleničky. Hned první přičichnutí přiznává zrání v dubových sudech. Vanilkovo krémová vůně zakomponovaná do minerálnosti, v čokoládovém pozadí se skrývají aromata časem získaná zráním. Na patře se mi zdá nejdříve příliš uzavřené s dominancí sudu. Po nějaké chvíli se ale otevírá do zajímavého výrazu s jemnou kořeněnou kyselinkou, minerálně ovocnou chutí s čokoládovými tóny a dostatečně dlouhým vanilkově dubovým závěrem. Pěkná je také karamelově čokoládová vůně prázdné skleničky. Víno na mě působí zábavně a dá se večer pít jen tak (já jsem s tím tedy problém neměl ). Škoda jen, že na běžné celovečerní pití to pro mě není - cenu 500kč v tom nějak nevidím. Rád ale zkusím při degustacích nebo jiné vhodné příležitosti i jiný ročník.
Diskuze
chtěl jsem si zase přihřát polívčičku jakože jak si dovozce zase přirazil 100%, ale ne. Tohle je světlá výjimka, kdy to víno stojí taknějak stejně jako jinde (přímo v Burgundsku 20 euro). dokonce to jde v ČR sehnat i za 440,-. No jo, Mercurey už má slušné jméno, tohle je navíc Monopole…
ano, tentokrat se zda, ze je v tom dovozce nevinne
Faiveley Monopole jsem zapomel zminit, dekuji za doplneni…
Co prosím znamená u tohoto vína označení Monopole? Na etiketě jsem to nikde nenašel…
Znamená, že celá vinice patří jen jednomu majiteli, což je v Burgundsku spíše výjimka.
presne jak pise TomM… v burgundsku je jedna vinice vetsinou rozdelena mezi nekolik vlastniku, jednomu majiteli patri zcela vyjimecne.
…tím pádem se to hůř shání a tím pádem si za to obyčejně řekne majitel vyšší cenu. my starší jsem se na hodinách občanské nauky učili o zrůdnosti monopolního kapitalismu
Díky vše za osvětu. Ale - jaký to má praktický dopad na kvalitu vína? Vidím to jen v marketingu jakožto zajímavost, jinak mne nic nenapadá…
Je to spíš taková raritka, jsou lidi, kteří se specializují na pití monopolů. Na kvalitu to má dopad akorát v tom, že jak je po tom taková poptávka a vyšší cena, tak ti vinaři to berou jako prestižní záležitost, jak takovou svou výkladní skříň, zviditelnění, a snaží se, aby to tak i kvalitativně bylo.
A bývá to uváděno přímo na lahvích? Na přiložených fotkách jsem zmínku nenašel.
tomas: pokud myslis Monopole, tak to na lahvich uvadeno nebyva - presneji receno jsem jeste nevidel, mozna nekteri burgundska znalejsi? tradicne jsou burgundske etikety spise informacne strucne, vse se da ale vetsinou snadno dohledat v encyklopediich nebo na internetu.
Monopole: určitě to na lahvích bývá a docela často. Notoricky známé jsou lahve Romanée-Conti, La Tache (ty mají takový měsíček - samostatnou etiketku pod hrdlem s nápisem monopole), jinak jsem se na google-obrázky koukal, tak akorát Clos de Tart to tam nemá, ale jinak La Romanée, La Grande Rue, Clos de l´Arlot, Clos de la Perriere (Vougeot) - ty to mají všichni.Dokonce i vinařství Prieuré-Roch, které je jinak proslulé svými naprosto minimalistickými etiketemi, tak i když jediné nápisy, které tam najdete, obyčejně jsou jen ročník a název vinice, tak přeci jen slůvko “momopole” ke svým třem monopolům vždycky ještě vmačknou
p.j.: diky za doplneni presnych informaci a rozsireni obzoru!