Royal Oporto LBV 2003
Poznámka: chutnáno 01/2009
Real Companhia Velha - vinařství známé především produkcí portských vín Real Oporto, vzhledem k ceně snad i zajímavých. Historie značky sahá až k 10.září roku 1756, kdy portugalský král Dom Jose I. vydáním Královské Charty zakládá společnost Real Companhia Velha, za účelem výroby a vývozu portských vín, v roce 2006 tedy ve společnosti oslavili 250-té výročí od založení.
Já portská vína asi nejvíce oceňuji během osamoceného ponocování u počítače nebo knihy, kdy mi jejich styl nejvíce sedne. Rád je popíjím po malých doušcích z (asi nepříliš vhodné) malé baculatější skleničky a i přesto z láhve někdy ubývá až děsivě rychle. Na druhou stranu, se ale ve světě fortifikovaných vín stále teprve rozkoukávám…
Od Real Companhia Velha mám v dlouhodobé oblibě jejich základní neročníkové Royal Oporto Tawny. Oproti tomu Late Bottled Vintage je stylem více podobné ročníkovým portským s tím, že se vybírají, zvláště ve slabších ročnících, lehčí či rychleji vyzrávající vína a narozdíl od ročníkových (Vintage) se ponechají před lahvováním delší dobu v sudech. Po na lahvování jsou většinou připravena k pití a nějaká delší archivace se již nepředpokládá.
Tmavá láhev 75cl štíhlého tvaru uzavřená tradičním uzávěrem pro portská vína používaným (jak se mu říká?) a přelepeným kolkem dle portugalské legislativy. Tmavá etiketa s bílým písmem, zlaceným erbem a šedou kresbou lodí na pozadí se mi k tmavé lahvi hodí. Uvedené informace: název a označení vína Royal Oporto - Lated Bottled Vinatage - Porto, ročník 2003, rok lahvování 2007, alkohol 20%, název vinařství Real Companhia Velha a místo lahvování Vila Nova de Gaia - Portugal (až do roku 1986 musela být všechna portská vína lahvována právě pouze v tomto městě, přes řeku Douro naproti Oportu). Zadní menší etiketa nese informace o charakteru a výrobě vína v angličtině.
Temná a mírně matná barva (před lahvováním není filtrováno) s mírně světlejšími okraji a při zakroužení působí hutně. Vůně mi představuje směs sušených švestek a ‘něčeho’ dalšího, co sice přesně nepopíšu, ale výsledkem je koncentrovaně ovocně kořeněná vůně. Zjistil jsem, že portské mě chutná spíše méně vychlazené, pak se ovšem ve vůni objevuje i alkohol. Chuť je bohatá sladce ovocná, na patře i na jazyku se chová jemně až sametově. V závěru snad mírně svíravější, ale přesto na mě působí vyváženě, vhodná pro pomalé pozdněvečerní popíjení.
Ale - moje poznámky vychází vesměs pouze na základě porovnání s běžnými druhy portského. S ročníkovými portskými vlastně nemám, teda krom pár degustací - což se nepočítá, zatím osobní celovečerní zkušenosti. Určitě se budu snažit co nejdříve, jak to bude možné, dohnat a rozšířit obzor
Diskuze