Znovín Znojmo - Boleslav I. (2007)
I bloudil král Boleslav I. po vinicích se svou družinou a víno ochutnával a přechutnával, na jazyku válel, kyselé odplivoval a nad přeslazeným hořce se posmíval, až narazila družina jeho na vína ze Znovína.
Pohlédli na sebe, na svého Boleslava pohlédli. Ten usmál se na všechny i na každého zvlášť a pravil: “Druhové moji vzácní, rádci moudří, páni vzdělaní, zde vína, která jsme hledali”.
Když vyčetl otázku na tvářích družiny své věrné, odpověděl: “Zde vína, která z šašků krále činí a krále v šašky mění”.
I vybrali ze všech vín vína ze Znovína.
…tak praví možná i trošinku kýčovitě znějící příběh Z kroniky krále Boleslava I., kterým Znovín pod záštitou populárního herce Bolka Polívky uvedl koncem roku 2008 svoji řadu známkových vín. Když o tom tak píšu a mám se nad tím zamyslet, tak se mi jako nápad tato, mnou spíše marketingově chápaná řada líbí. Ve Znovínu se snaží najít (nebo vymyslet? ) podle určitého místa nějaký příběh a pak pro něj vyrábět originální víno - viz. například vína Dan Ermite, Sankt Clemens, Mont Pré, Vománkové či Pevnostní víno… Žádné zvláštní překvapení v láhvi asi nečeká, ale příznivá cena do stokorun a stálý styl vín napříč jednotlivými lety z toho dělají zajímavý suvenýr nebo dárek nejen pro turisty znojemských památek a vinohradů.
Boleslav I. se nyní prodává ve dvou podobách a to v bílé variantě jako Ryzlink rýnský a v červené coby Zweigeltrebe. Navíc je to trochu jiné v tom, že se vlastně nejedná o známkové víno ale o odrůdové jakostní, hrozny mají jasný původ s uvedeným ročníkem sklizně a první láhve, které jméno uvedly na trh, jsou plněny ročníkem 2007. Alespoň tak je tomu nyní, jak tomu bude v dalších letech? Nyní to jsou vlastně jakostní vína prodávaná již nějakou dobu i s tradiční ambaláží. Znovínu by tedy tento tah v době dnešní určité nadprodukce mohl i pomoci s prodejí vybrané šarže. Cena obou vín v klasické ambaláži je 90kč, za etiketu s Bolkem jsem si musel připlatit 5kč.
Ambaláž obou verzí Boleslava I. je prakticky stejná. Láhev zelená bordó, uzavřená kvalitně vypadajícím korkem ploška-drť-ploška. Etiketa s perokresbou Bolka s jeho červeným (klaunským) nosem, pro čtení informací je potřeba láhev netradičně otočit - jméno vína, odrůda, výrobce, původ hroznů a ročník. Na zadní etiketě nechybí popis a charakteristika vína shodující se s odpovídajícím jakostním vínem, tradiční znovínské analytiky a doporučující ikony chybí.
Boleslav I. Ryzlink rýnský 2007:
Hrozny pochází z vinic vysázených v roce 1997 (Slup / Dolní vinohrady), podle etikety by se mělo jednat o šarži 7012 a tomu by z webu odpovídaly analytiky: zbytkový cukr 4.9 g/l, kyseliny 6.2 g/l, alkohol 12.00%, bezcukerný extrakt 21.9 g/l. S tímto vínem (byť v původně lahvované podobě) jsem se teď v relativně krátké době setkal několikrát. Poprvé na podzimním znovínském putování a pak také párkrát při různých přátelských příležitostech. Vhodné jako doprovod k jídlu nebo posezení s přáteli nad drby, aby lépe plynula řeč. V poznámkách z putování mám v dochuti lehce olejové rybičky, ale při dalších setkání s vínem jsem je už neobjevil a neprojevily se ani nyní. Jinak je to klasický citrusový ryzlink doplněný minerálně zemitými tóny, který neurazí, ale na mě opětovně působí tak nějak divně utahaně…
Boleslav I. Zweigeltrebe 2007:
Hrozny dozrávaly U Kapličky v obci Hnanice. Podle čísla šarže 7069 z etikety lze opět na webu získat nějaké analytiky: zbytkový cukr 2.7 g/l, kyseliny 4.7 g/l, alkohol 11.5% a bezcukerný extrakt 25.1g/l.
Zakouřené ovoce ve vůni. V chuti mi ovoce připadlo trochu řidčí a spíše přehlušené tříslem, v dochuti se daly najít slibované známky hořké čokolády. Mě osobně tady tříslo vítězící nad ovocem trochu vadí, ale když se nad tím příliš nedumá a sezve se pohodová společnost, tak to bude snadno dostupná a pitelná záležitost k letnímu večernímu grilování.
Diskuze