Svátek růžových vín na Svatováclavské vinici
Na podporu nové značky RůžovéCZ uspořádal Vinařský fond na Svatováclavské vinici v Praze veřejnou ochutnávku růžových vín. První májový den se organizátorům zdál pro tuto akci nevhodnějším a podle všeho pod názvem Svátek růžových vín se má stát tradicí, opakující se i v příštích letech. Upřímně, což už jsem několikrát naznačoval, růžová vína ve mě obecně zrychlení tepu spíše nevyvolají. Přesto jsme se s H. rozhodli této příležitosti využít jako důvod pro výlet do hlavního města a i vlak jsme s malým zdržením bezproblémů stihli (ono letos hledat na první máj rozkvetlou třešeň je nelehký úkol, který zabere trochu času )
Do Prahy jsme dorazili někdy před polednem a Richterovu Vilu našli docela snadno. Za skleničkovné 100kč dostáváme od hostesky tulipánovou skleničku Luigi Bormioli, seznam vystavujících a prezentovaných vín, orientační plánek a letáček ‘kuchařka narůžovo’ s několika gastrotipy. Akce docela davová a v některých okamžicích možná i trochu nervózní, zábavné bylo sledovat vzájemné prolínání se degustujících a zahraničních turistických skupinek. Vína i na pražícím slunci byla vesměs řádně vychlazená, na stolcích vinařství byly košíky s nakrájeným pečivem (které se ale nedařilo pružně doplňovat, takže často zely prázdnotou), ocenil jsem i mobilní odlivky/vyplachovačky na skleničky. Naopak marně jsem se ptal po troše čisté vody a získat informace o víně či vinařství také nebylo díky davům nejjednodušší. Pozvánka na akci slibovala: “Připraveny jsou hudební vystoupení, soutěže a prezentace pokrmů vhodných k růžovým vínům.” Ale já jsem to asi nějak zasklil, jediná prezentace pokrmů co jsem objevil byl stánek Pribina s ochutnávkou sýrů, je ovšem pravda, že na terase hrála ‘restaurační’ živá hudba a ústřižky byly slosovatelné.
Víno, které by mě přesvědčilo utrácet za růžovky více peněz, jsem asi nenašel, ale nějaké věci bych i rád zkusil ochutnat znovu…
Hned mezi prvními ochutnanými víny jsem si poznačil kabinet Zweigeltrebe rosé 2007 od VINOHRAD CZ, příjemné lehké víno se svěží kyselinkou, v parném létě vychlazené určitě osvěží.
Příjemné a svěží byly i suchá roséčka od Bohemia Sekt: Brut Rosé mi ve vůni rušila trocha jakési jarovosti, nicméně chuťově zajímavé; Prestige Brut Rosé působilo krásně elegantně s jemně minerálním závěrem, láhev na ledu měla akorát teplotu a s výhledem na Vltavu skvělé.
Rulandské modré rosé 2008 pozdní sběr z vinařství Vyskočil se mi moc nelíbilo, působilo nevyrovnaně a divně (na obhajobu snad je to tím, že bylo prezentováno několik dnů po nalahvování), zato jejich růžové Zweigeltrebe 2008 se mi líbilo, ovoce je doplněné o zajímavou kořenitost, mineralitu a snad až smetanovost? V tomto případě si rád svoje poznámky ještě jednou ověřím, znáte někdo další vína od manželů Vyskočilových?
Na moment mě upoutalo růžové André 2007 pozdní sběr (Ego No. 73) z MVZ Bzenec svou zajímavou jahodovo ostružinovou sametovostí a působící poměřně plným dojmem. Stejné víno z ročníku 2008 už mě tolik nezaujalo, zdálo se mi ještě příliš neklidné a rozhádané, nejspíš bylo teprve lahvované. Cabernet Moravia 2007 kabinet ze sesterského vinařství, z Mikrosvínu, byl na mě příliš bombónový, s H. jsme se shodli na takových těch růžovobílých bombónech žužu, každopádně to je líbivka která se na letním barbie-večírku neztratí.
Růžovou Frankovku 2008 od pana Plačka již znám, příjemné víno na kterém oceňuji pevnou a výraznou kyselinku. Do Prahy přivezl i novinku v podobě perlivého vína Perlé, které by mělo být vyrobeno právě z oné Frankovky přidáním CO2. Bublinky mi ovšem připadly příliš agresivní a sám bych dal přednost tiché variantě.
Výrazně jemnější perlení měla novinka z Nového vinařství ROSECCO Svatovavřinecké rosé 2008, které mě na rozpáleném svahu také příjemně osvěžilo. Pan Špalek představoval jak vína Nového vinařství, tak i vína Rodinného vinařství Špalkovi. Od nich mě zaujala trochu netradiční také novinka, záležitost v podobě růžového aromatizovaného vína Šaler.
Ze všech vín zajímavě vyčuhoval v novém sudu barikovaný Pinot Noir klaret 2008 z Vinařství Dvořáček LTM, který ale nebyl uveden v seznamu (tam byla jen jeho nebarikovaná varianta). Dub dal vůni sice zajímavý rozměr, ale v chuti dřevo vše přebíjí. Je samozřejmě pravda, že víno je stále ještě mladé, rád si později ochutnám jestli se to lépe zakomponovalo, ale upřímně řečeno, teď romu příliš nevěřím. Navíc mi nedá, abych si trochu nerejpnul: co dělá na prezentaci vín RůžovéCZ barik?
U některých růžových vín jsem našel zvláštní ovocitý styl se známkou jakoby lehké nazrálosti, který mě osobně k tomu vůbec nesedl. Poznačené to mám třeba u Frankovky 2007 PS rosé z vinařství MITOMA Vrbice. U Merlotu 2007 PS rosé z Wine Dietrichstein (vlastníkem snad Slušovice?) mi to bylo až protivné a navíc vysoká barva působila dost podezřele. I přes obhajobu charakteristiky vína snaživým mladým somelierem se mi nejspíš nepodařilo toto víno pochopit a ve svých poznámkách to hodnotím pro mě za vadu a trochu stále nejsem přesvědčen, že to víno takhle mělo vypadat
Stánek našeho mistra na růžová pana Horta jsme na seznamu hledali marně, není divu - chybí i na seznamu vinařství, která se do projektu RůžovéCZ zapojili. Až později jsem zjistil, že jedno z jeho vín bylo k degustaci na stolečku jiného vinařství…
Poznámky z podobných výletů a akcí mívám neuspořádané, tak trochu chaotické a i vína by si asi zasloužila trochu více pozornosti, než jsem jim nakonec dal, navíc stále zápasím s odcházející jarní rýmou. Proto budu rád, když mi případný čtenář, který byl taky na růžovkách, připomene prosím do komentářů co jsem zapoměl a nebo co jsem přehlíd a nestihnul ochutnat.
Diskuze
Zajímavý výlet do Prahy. Dle fotek to vypadá na další každoroční masovku. Zřejmě máme hodně podobný náhled na rosé vína, tož se mohu řídit Tvýma chutěma. Dík
Tak já jsem si z Prahy odnášela lahvinku vína Zweigeltrebe rosé 2007 z Vinohradu.cz, to bylo pro mne nej… Vyšlo krásně počasí a na této vinici jsem nikdy nebyla, výhled stál za to. Pro mě bylo super, že se to dalo zvládnout i s dětma, ve vinotékách je moc skla na jejich nenechavé ručičky.
Je pravda, že skupinky japonských turistů tam byly nadbytečné.
Tom: no, radeji na me moc nespolehej sam sebe pozoruji, jaky hrozny vliv na me maji nalady a dalsi parovani
Gabina: ZW z vinohradu jsem mel jako prvni vzorek a hned jsem si rekl, ze to nezacina zrovna zle
On ten barik nebyl růžový?
tony: Všechna vína byla růžová :0)
některá více, některá méně… zábavná je definice barev v letáčku - šípková růže, starorůžová, lososová, pivoňková a meruňková.
m.s.
To jsem se jen divil vaší otázce co dělal barik (růžový) na prezentaci růžových vín. V některých oblastech (např. Alt Ampurdán v Katalánsku) nepřevažují růž. bariky, ale vyskytují se.
tony: aha už chápu… samozřejmě že růžové bariky existují moje rejpnutí ale znělo jinak: ‘co dělá na prezentaci vín RůžovéCZ barik?‘
jednou z podmínek značky RůžovéCZ je, že nebyla použita pro výrobu technologie barrique. to víno nejspíš značku nemá a bylo tam tak nějak navíc. degustující to ale může zmáct, že i takto může vypadat moravsko/české víno značky RůžovéCZ. Ale jak jsem napsal, bylo to jen mé rejpnutí, třeba mi to někdo vysvětlí? :o) ale nijak víc bych to nerozváděl…