Hebenstreit - Pinot Noir 2007
chutnáno 09/2009
Letošní podzim je zatím pod vlivem příjemného počasí, pan Sklenička opevňuje domov proti pavoukům, vinaři už začali avizovat ‘další’ vynikající ročník. Povedený prodloužený víkend mě tak kromě pouštění draka svedl i k podzimnímu venkovnímu grilování. Pokud bych se chtěl pokusit o lehce bulvárně znějící titulek, mohl by znít třeba Kuře, Pivo a Pinot
Beer Can Chicken je dneska asi už klasikou amerických barbeque párty. U nás je postup znám spíše pod názvy jako kuře na plechovce, opilé kuře nebo kuře s pivem v… Nevím sice koho prvního napadlo do kuřete narvat pivní plechovku, každopádně nápad to byl skvělý, však na internetu je dost více či méně povedených videí, postupů a receptů k dohledání.
V našem případě jsem byl nucen trochu improvizovat Uhlí a dřevěné brikety rozpáleno na ohništi, na místo grilu posloužil rošt z již nefunkční trouby a kuře jsem nouzově musel pro tentokrát přiklopit vědrem. Během chvilky se už začalo ozývat syčení a poprskávání, nechal jsem to celé asi hodinu svému vlastnímu osudu a trošinku nervózní a nejistý z výsledku se šel zatím rozhodnout pro vhodné víno. Bílé víno jsem náladově nechtěl, asi by se hodilo nějaké výraznější suché rosé, ale rosé běžně po ruce nemám, nebyla tedy vlastně jiná volba než natáhnout ruku pro nějaký Pinot.
Otočil jsem screwcapem a otevřel Pinot Noir 2007 z dolnorakouského rodinného vinařství Hebenstreit, sídlící v Kleinriedenthal-u nedaleko Retz-u kousek od našich hranic. Vinaří zde již třetí generacee, na webu vinařství kromě jiného píší, že révu pěstují na asi 15 hektarech, 70% produkce tvoří bílá vína a 30% červená, moje láhev pochází z 15ti letých vinic rostoucích na sprašových půdách s vyšším obsahem jílu, víno zrálo v použitých dubových sudech. Tmavá láhev burgundského tvaru se šroubovým uzávěrem laděným s ‘moderní’ etiketou do modra. Kontra etiketa kromě odrůdy a ročníku uvádí ještě 13% alkoholu.
Ve skleničce mě asi trochu překvapila nezvykle hustá barva, při kroužení až fialových odstínů a i slunce se muselo snažit odehnat mraky, aby prosvitlo skrz Vůně i chuť šťavnatě ovocná, jemně kořenitá. Na jazyku příjemně suchá kyselinka a tříslo, které se ještě časem uhladí, v dochuti po polknutí si to se mnou pohrává a vrací chvíli třeba náznak podhoubí, za chvíli zase něco úplně jiného.
Připadlo mi, že tento Pinot by si klidně poradil i s nějakou jinou a mírně výraznější úpravou masa a k našemu kuřeti byl možná až zbytečně mohutný. Nyní již dobře pitelné a pro mě s nadějí do budoucna - když se zadaří, ověřím si můj odhad kondice na druhé lahvi některý další příjemný podzim. Zato ke kuřeti na pivní plechovce se pravděpodobně vrátím mnohem dřív
Diskuze
chachá, čekal, jsem, jestli po mém dnešním plácání o pavoucích zareaguješ :o)))
Ohledně Pinotu ještě napíšu souromě, jestli stojí za cestu, ale ke kuřeti je klasická volba do páru burgundská šardonka V Burgundsku si sice pěstují zvláštní plemeno drůbeže, aby jim šlo k Chardonnay, ale to Montagny od Bertheneta by si určitě poradilo i s moravským kuřetem ?
Nápad na srovnávací degustaci - najednou udělat vícero kuřat na různých druzích píva a přechutnat, jakáže značka je nejlepší
Sklenička: na bílé jsem zrovna nějak neměl náladu a ono to chtělo něco co si poradí s kořením, ale stejně imho grilovani není nejobvyklejší způsob úpravy burgundských kuřat? ale od Bertheneta by stálo za zkoušku určitě jeho Côte Chalonnaise
Tom: to pivo tam je klíčové, ale nějaké výrazné změny v chuti kuřete bych asi nečekal. Ono je ale potřeba z plechovky něco upít, takže porovnávat se dá s Beer Can Chicken si ještě budu hrát, dobré je že se o to není potřeba starat, tak pak třeba popíšu nějaký svůj osvědčený postup.
m.s.: Určitě popiš, celkem mě to navnadilo, že bych vyzkoušel. Koukal jsem na nějaká videa. Trošku mi přijde divný, že se to nijak neotáčí, hřeje to stále zespodu. To ta plechovka uvnitř zajistí pohodové propečení i horní části?
vypadá z té fotky i popisu spíš jako Dornfelder.