Degustace Neuburského v Mejtě
S díky jsme druhý říjnový víkend já a H. přijali pozvání na zajímavou domácí degustaci vín z odrůdy Neuburské. Původem rakouská bílá moštová odrůda Neuburské (v zahraničí pojmenovaná nejčastěji jako Neuburger) je v naší odrůdové knize zapsaná od roku 1941 a k jejímu zrodu se pojí legenda - někdy po roce 1850 bylo vyplaveno její réví na břeh Dunaje v rakouské oblasti Wachau. Podle genové analýzy se pravděpodobně jedná o nahodilého křížence odrůd Veltlínské červené a Sylvánské zelené, našel jsem ale i encyklopedickou informaci tvrdící, že se jedná o křížence odrůd Pinot Blanc a Sylvánské zelené. Ochutnat vedle sebe vícero vín jedné odrůdy, která nepatří dnes u nás mezi nejrozšířenější, z různých ročníků či oblastí, navíc v nám již známé příjemné společnosti podobně nadšených vínomilců mě samozřejmě nenechává klidným Hned po práci balíme spacák, nakládám nějaké vzorky a hurá, vyrážíme směr Vysoké Mýto.
Celé setkání, nesoucí se v podobném duchu jako RVíkend, už sepsal a okomentoval i s postřehy k slepé degustaci a následujícímu přechutnávání druhý den Tom ve svém podrobném zápisku, má tam i analytiky jednotlivých vín. Já se omezím víceméně na přepsání svých stručných notýskových poznámek a toho jak mi vína zůstala v paměti, k snadnému pozdějšímu dohledání…
Ve vůni se mísí medovinová nasládlost, benzínovost či lampový olej. Podobně zajímavě těžce olejovitě pokračuje i v chuti s trochou hořčinky v závěru. Jako nultý zavíňovací vzorek zajímavé, ale bez dostatečné podpory kyselinky působí utahaným dojmem.
Vůně na mě působila celkem nazrále, se zajímavým zemitě olejovitým tónem. V chuti mám poznačen zajímavý průběh s postupně nastupující kyselinkou a hořčinkou, to mě celkem baví, ale závěr je hodně krátký.
Tak už na slepo se směrem k tomu vzorku celkem dost diskutovalo a asi i díky tomu mám odfláknuté poznámky. Z poznámek a paměti lovím ovocně kořenitou vůni, svěží a bohatou chuť. K vůni padali slova jako ovocné želé, rozkrojená brambora (v dobrém) apod. Toto víno vyniklo hlavně druhý večer, kdy některé jiné vzorky zažali již ‘odcházet’.
Ufff, chvíli mi trvalo než jsem se rozčmuchal, ale pak jsem si i přes to, že jsem tuto láhev ještě nepil, naslepo troufnul téměř s jistotou tvrdit, že toto bude ‘ten’ Znovín Minerálně ořechovou vůni doprovází totiž jakoby kvasinkové tóny, které docela často v těchto Znovínských jakostkách potkávám. Špatně to dokážu popsat, dříve jsem to přisuzoval snad vlivu terroir-u, ale je více než jasné, že to bude vliv sklepní technologie, něco jako rukopis? Působí možná nezvykle, mě osobně se tam tahle linka líbí. Chuť ovocně nasládlá s pěknou hořčinkou v celkem dlouhém závěru.
Nazrálá barva, výrazná vůně medu, hrozinek. V chuti působí uhlazeným bohatým dojmem. Postupně ale drží stále méně pohromadě a posouvá se skrz drsný alkoholický projev až do úplné prázdnoty.
Výrazně hroznová vůně s mírně octovým závanem. Víc toho moc poznačeno nemám, v chuti pokračují výrazně zralé hrozny, pro mě ale více méně nuda a nijak zvlášť na mě tento vzorek nezapůsobil.
Podle poznámek mě nezaujal ani tento vzorek s vodovým odstínem, bylinně travnatou vůní a nevýraznou nezajímavou chutí.
Hodně nazrálá barva a ve vůni výrazný projev stařinky. V chuti vodnaté a se svíravým nepříjemným závěrem učebnicově ukazuje, že tato láhev již má své za sebou.
Ovocně nasládlá vůně s jakousi mírnou kvasnicovostí. V chuti nejdříve řidší s pomalejším náběhem, v závěru pak výraznější díky hořčince. Takové nenáročné, nic moc extra…
Ukázkový korek ve vůni, korek v chuti…
Oproti předchozím tak trochu jiný styl. Působí trochu nasládle líbivě, ale ovocný jemně kořenitý projev s docela dlouhou dochutí zaujal. Později jsem si vzpoměl, že už jsem měl možnost jeden jejich celkem starý Neuburg na jaře náhodně ochutnat a ten mě dost dostal. Jednu láhev ještě mám a i když toto víno je perfektní takto svěží, nedá mi to ze zvědavosti a studijních účelů si zkusit alespoň dva roky počkat na přechutnání.
V poznámkách mám jen divná a chvilku i nepříjemná vůně, nijaká chuť, mírně palčivý závěr.
Jak první, tak i tento druhý mladší vzorek od Korábů zaujal a na jeho zajímavosti jsme se i během pozdějšího víkendového přechutnávání společně shodli. Lehký zbytkový cukr, mineralita, kyselinka a kořenitá hořčinka dávají dohromady zajímavě sladěný celek.
Ve vůni se celkem výrazně objevuje med (z některé okolní židle zazní přesnější propolis), s postupným vymícháváním je v mé skleničce jeho intenzita nižší. V chuti bylinná kořenitost, snad nějaké lupení. I tento zástupce znojemské oblasti se mi docela zamlouval.
Vyšší barva vypadala sice lákavě, ale víno samotné na mě nezapůsobilo a poznačil jsem si neharmonický projev, mírně svíravá kyselinka a ne příliš pěkný závěr.
Tomovi tisíckrát díky za možnost dát vzorky dohromady, nad najburky se společně sejít, poklábosit a podrbat (a jeho rodině samozřejmě díky za trpělivost při okupování jejich domácnosti)
Diskuze
I já velice děkuji Je zajímavé porovnávat i takto zpětně dojmy a zápisky, přestože “to hlavní” se událo přímo na místě a debaty byly živé a ukrutně zajímavé. Nezbývá než se těšit na příště…