Vína z Mělnické podoblasti
Na Jižním Svahu teď zrovna skončila anketa Vinařská oblast Čechy… a mě to nedá si krátkým a hodně stručným zápiskem připomenout večer s víny z Mělnické podoblasti. Jen tak pro zajímavost bylo pro porovnání ke každé odrůdě vybráno víno z oblasti Znojemské. Pan Lukáš Rudolfský, ředitel Vinných sklepů Kutná Hora, doplňoval večer zajímavými informacemi z historie i současnosti pěstování vinné révy v Čechách. Provázel večerem poutavě a sem tam výklad doplnil o drobné vtípky, například hned v úvodu v tom smyslu, že je to sice troufalé k Vám něco vozit, ale “…i Vy na Moravě si zasloužíte konečně pít dobrá vína”
Na degustačním listu bohužel v některých případech důležité údaje o vínech chybí, nebo jsou zmatené, na což jsem přišel až doma. Sám jsem si údaje neznačil, spoléhal jsem že si je vytahám z degustačního listu, takže možná mám v zápisku i nějakou nepřesnost.
První na řadu přišla dvojice vín odrůdy Müller Thurgau:
Hned úvodní MT2008 z Mělnického vinařství Kraus se mi dost líbilo, hezky svěží minerálně kořenité s příjemnou hořčinkou v závěru. Ze znojemské oblasti se nalévalo o rok staší MT2007 kab (Dyje/Babičák) vinařství Lahofer, pravděpodobně již poslední víno ze starých výsadeb milerky na Babičáku. Úplně jiný styl, ve vůni již působí nazrále, ale stále ještě pevné s bonbónovou dochutí i když chutnal jsem před rokem a bylo určitě lepší.
Následovala odrůda Kerner:
Ke2008 PS (Liběchov/Budyně) Vinné sklepy Kutná Hora byl v této skupince tří vín nejlepší vzorek a ani to neměl těžké. Ovocně svěží a příjemně kořenité, mám ale třeba poznačenou ‘přesně neurčenou zvláštní dochuť připomínající snad kakao’, takže bych si to asi i zkusil znovu. Ke2006 Karlštejn (jakostní, opět díky spoléhání se na degustační list nemám více informací), ale tahle láhev už byla jasně za zenitem, znatelná oxidace a závan potu, škoda. Za Znojemskou oblast byl nasazen Ke2008 PS (Hodonice) František Špilar, který na mě pod vlivem zbytkového cukru působil utahaně, kyselinka nezvládala držet krok, navíc mě dost rušily nepříjemné pachy a známky síry. Prý to ve vínech s vyšším zbytkovým cukrem, která byla špatně ošetřena nebo skladována, bývá často jasná známka počátku rozkvašení.
Moc jsem se tešil na Ryzlinky:
RR2007 PS (Mělník/Neuberská) Školní statek Mělník s jemnou kyselinkou chutnající po ovocných kyselých bonbonech, u kterého si pozornost získal závan ‘nafukovacích balonků’ ve vůni, což tam asi být nemělo a nebylo to úplně v pořádku, ale vracet se k tomu mě bavilo RR2007 PS (Mělník/Liběchovická) Vinařství Vondrák byl asi nejen můj favorit mezi nalévanými ryzlinky, zajímavě podbarvená ovocná vůně, na jazyku ovocně minerální svěží se zvláštní zemitou dochutí. RR2007 PS (Vrbovec/U sv. Urbana) Vinařství Vaněk mě pro tentokrát nějak zvláštně nezaujal, ale dost mě láká, že by mělo pocházet o relativně starou výsadbu a musím se k tomu zkusit ještě vrátit i třeba s jinými ročníky.
Červená vína začala Svatovavřineckými:
Sv2005 (Mělník) Vinařské středisko Mělník (patřící pod ČZU) potřebovalo trošku vykroužit a pak podle poznámek odměnilo příjemně nazrálou ovocnou vůní, ve které se skrývaly další tajemné tóny, třeba i lesní půda a kompost, v chuti tak nějak příjemně selské s tóny po griotce. Ze znojemska Sv2007 (Horní Dunajovice) Líbal bylo příjemně ovocné víno s živou kyselinkou, ale mělo smůlu, že v porovnání s předchozím mi připadlo nudnější.
S víny odrůdy Rulandské modré přišel také výklad, ve kterém pan Rudolfský přiblížil počátky vinařství v Čechách, které má dřívější historickou tradici než na Moravě a za vlády Karla IV, který jak známo právě rulandské dal ve 14. století do Čech dovézt, byla Praha prakticky centrem vinohradnictví:
RM2007 vzh (Kutná Hora/Sukov) Vinné sklepy Kutná Hora zaujalo bohatou vůní peckovin s lehkým kouřovým závanem, v těle s hezkou kyselinkou a dochutí s kávovinkou, v tomto kole můj favorit. RM2006 vzh (Troja/Salbka) Ing. Luboš Bílík (aneb taky Vinařství Salabka) mi osobně ze začátku připadne trošinku naoxidované, fakt málo, ale ten jablíčkový tón mi tam opakovaně leze, jinak spíše klasicky pinotově ovocná vůně, tělo postavené na pevných kyselinkách, v chuti docela bohaté, v závěru mírně svíravé. RM2006 PS (Vrbovec/Lampelberg) Eko Hnízdo (nevím jestli jsou údaje o trati na degustačním listě správně) bohužek vykazovalo jasné známky vadné lahve, škoda; byl jsem zvědavý. RM2006 vzh Barrique (Mělník/Klamovka) Lobkowitz ve vůni měl možná zbytečně moc dřeva, nakonec i v chuti mi připadlo ovoce trochu potlačené sudem, ale je možné, že jen nedostalo dostatek času.
Tolik jen stručně k seznamovacímu večeru s víny z Čech od Mělníka… ale když to tak hodnotím, tak pan Rudolfský dovezl opravdu hodně zajímavé vzorky, které se do mě tentokrát trefovali více, než vedle tomu postavené vzorky zastupující moravskou oblast
Diskuze
Vína z Čech na Moravě a já o tom nevím - skandál Můžu se zeptat, kdy a kde tahle akce proběhla?
Sice jsem tam nebyl, ale bylo to tady - http://www.znvinnysklep.cz/vademecum3_hodnoceni.html#vecer02.
Tom-ova informace je spravna
I tohle je bohužel poněkud z ruky :(, ale díky za info.
Ten Lampelberg jsem pil taky - a zřejmě TAKY vadná lahev :-)) Ten ročník se jim bohužel RM moc nepovedlo.
V anketě na Jižním svahu jsem hlasoval s většinou (starý zvyk z dob minulých), takže občas česká vína ochutnám. Teď jsem zrovna měl dvě z Mělníka - ze Školního statku. Byl to Kerner a Cabernet Sauvignon, obojí nebylo špatné.