Čtyřikrát morava a jednou Alsasko
Dnešní zápisek je tentokrát zase jenom jeden ze stručných přepisů několika papírkových poznámek z poslední doby. Čtyřikrát láhev z Moravy a jednou štíhlá flétna z Alsaska…
Ing. Josef Dobrovolný - Veltlínské zelené 2008 VOC Znojmo:
(Těšetice / Tři díly)
Veltlín, který mi padl do oka už při ochutnávce na VOC festivalu a teď jsem na něj z odstupem měl čas ve větším klidu. Za tu dobu možná i trošinku nazrál, to mu ale podle mého vkusu vůbec neubralo na kráse. Ovocně minerální vůně je v takovém tom duchu, který mám u veltlínu rád, není sice nějak zvlášť složitá, ale přesto donutí na chvíli zpomalit a zamyslet se… pak ale honem zase svádí k napití. I v chuti aromatika zralého ovoce laděná v doprovodu s mineralitou a stále na jazyku působí živě a šťavnatě. Milovníci pepřové pikantnosti si tady asi tentokrát úplně na své nepřijdou, i když v závěru si na jazyku taky lehce zapepří. Fajn dochuť, asi i díky ní v kombinaci s blaťáckým zlatem měla na svědomí, že láhev byla hodně rychle prázdná Při své ceně 120kč nejlevnější víno z nabídky VOC vinařů, a pro mě přitom pěkná ukázka, co bych asi já od zástupce VOC Znojmo očekával. Je pravda, že svou představou jsem se do prvního ročníku moc netrefil. Nad cenou vín nemá smysl diskutovat, to je věc nabídky/poptávky, ale rozpaky nad nízkým zastoupením Veltlínů a současně širokým rozptylem obsahu zbytkového cukru jsem zmiňoval už dříve - no a soukromě se připravuji na to, že v případě očekávaného VOC 2009 se vlivem ročníku asi s vzájemně nevyrovnaným obsahem cukru zatím moc nezmění?
Znovín - Cuveé Barrique 2007:
Znovín se po nějaké době tímto cuveé vrátil k ‘barikovým’ sudům. Poznámky jsou ze zkratkovitých slovních škrábanců na papírek, z etikety jsem si opsal kupáž odrůd Sauvignon, Chardonnay a Rulandské šedé. Ze vzpomínek lovím, že první dojem působil nějak nervózně a ne úplně harmonicky, asi na mě dost vykukovalo dřevo. Možná by to chtělo ještě počkat, na druhou stranu archivační potenciál z etikety tentokrát moc času nedává (tak jak někdy jindy si naopak říkám, že je údaj o archivaci zase možná až přestřelen Ve vůni mám poznačeno pravděpodobnou aromatickou převahu Sg a že se sud projevoval zvláštní likérovou nasládlostí. V chuti dřevo, trochu nasládlá mineralita, citrusy a nějaká další exotika, na závěr zase dřevo - třeba jen blbá nálada, ale jednotlivé složky si hrály tak trochu sólo, nepodařilo se mi to úplně vnímat jako celek… jako třeba špatně poskládaný tetris…
Ampelos - Irsai Oliver 2008 PS
(Vrbovec / Nad sklepy)
Tyhle výrazně aromatické odrůdy proběhnou většinou kolem mě, doma se mi moc neobjevují a chutnám je tak vesměs na ochutnávkách a podobně. Ale s nadsázkou bych Irsai z Ampelosu vzal asi příště na milost, protože s jednou lahví, která se doma objevila jsme žádný větší problém neměli Výrazná citrusově kořenitá vůně i první dotek jazyka navozuje pocit očekávání sladkosti, která se už ale nestihne dostavit, protože svého se ujme povedená kyselinka. Se špetkou kořenité zemitosti na patře působí spíše plně, po polknutí škoda doznívá jen krátce. A ve vzpomínkách z dětství se mi vybaví kubánské rudé pomeranče (kdýž jsem nad tím nedávno přemýšlel, tak asi jedna z mála věcí, po které se mi z té doby stýská). Tahle neobvyklá kombinace výrazné citrusově-kořenité aromatičnosti do ne moc časté suché podoby mě tentokrát připadla zajímavá… trochu drze jsem si ho troufl dát do páru s klasickým řízkem a šťouchanou bramborou (a docela to i zafungovalo)
Budou ho v Ampelosu takhle suchý mít i v ročníku 2009?
Znovín - Jakubské 2008 (moravské zemské):
(Havraníky / Staré vinice)
Jedná se o láhev z řady řekněme jakýchsi znovínských kuriozit, víno z hroznů staré odrůdy Jakubské. Při sklizni prý dosáhla cukernatost přívlastku VzH. Jsem rád, že jsem měl možnost vyzkoušet něco, co vlastně ještě nevím jak může chutnat a zatím jsem o tom jen četl. Ale jinak vlastně tahle zajímavost s bohatou a až zvláštně parfémovanou ovocnou vůní na mě moc dojem neudělala. Pusa je plná zralého šťavnatého ovoce, zajímavě uhlazené tříslo, ale díky chybějící kyselince mám v chuti přesně ten pocit, který potkávám u některých až podbízivě postavených červených - víno je suché, ale přitom působí sladce a je slabé v kolenou. A to není úplně přesně můj taneční plácek. Sám si v tom tedy pro sebe nacházím alespoň pěknou dochuť hořké čokolády. No každopádně díky za zkušenost.
Nějaké další tipy na příležitost seznámit se s víny z této odrůdy, která je spíše používaná ke konzumu?
Paul Mittnacht - Pinot Gris 2007 Réserve:
Web producenta vinaře jsem nenašel, ale podle etikety a označení Réserve se bude jednat o běžnou masovější alsaskou produkci. Ve vůni se nezapře jemně minerální šeďák, na pozadí lehká nazrálost a špetka vanilky. Na patře se jeví docela extraktivní, hlavně v samotném závěru téměř s polknutím, chuť připomíná dozrávající broskev a zelené jablko. Docela dlouhá dochuť a na rulandské šedé mě i překvapí nečekaná pikantnost (ta mě ale zase brzo začne možná spíše rušit až štiplavostí). Určitě už jsem v této kategorii potkal pro mě i zajímavější vína, nicméně svůj účel plní dobře a třeba do gastronomie dost dobře pitelné. Trochu i závidím alsasanům, že podobné lahve jsou bez problémů k dostání v běžném krámku na růžku…
Diskuze
K tomu Jakubskému - to je zajímavý, ten parfémový nádech. Myslím, že je to jeden z prarodičů Dornfelderu a u téhle odrůdy už to nijak zvlášť “odrůdový” štych není. Bylo by zajímavý zjistit, zda to je odrůdovost Jakubského, nebo jen uhnutí zrovna tohoto vína…
sakra, parfemovy asi v tomto kontextu je pekne blbe slovo spis by se hodilo pouzit asi slova jako vyrazna, silna az neprirozena.
v pameti mi utkvela vyrazna nasladla ovocnost, pecka do nosu… myslim, ze nektery dornfelder kdyz se mu navic i pomuze toto taky dokaze
jakubske bych encyklopedicky/klonove jinak prirovnal asi k pinotu, ale bez kyselinky?