Bílá vína z Agrodružstva Modrý sklep
Když jsem odcházel z ochutnávky několika bílých vín produkce Agrodružstva Nový Šaldorf - Modrý sklep, celou cestu jsem si v duchu opakoval, že si zápisek musím udělat hned z čerstvých dojmů. No a nakonec to stejně sepisuji až téměř po dvou týdnech, nicméně dojmy ve mě zůstávají stále podobné. Pokud z ochutnaných vzorků mohu dělat nějaký osobní závěr, pak na mě styl a filozofie vinařství udělali dobrý dojem. Sice jsem už sem tam něco někde ochutnal, ale až teprve nyní si troufám pro sebe Modré sklepy označit jako jeden ze zajímavějších objevů posledních měsíců.
Pod všemi chutnanými víny je ještě jako sklepmistr podepsán Stanislav Zábojník, který po třiceti letech ve vinařství odešel v roce 2008 do důchodu a jeho žezlo po něm převzal Antonín Koníček, do té doby na postu hlavního technologa. Nový sklepmistr ochutnávku provázel hlavně prezentací jejich vinařství. Naznačil, že nemá v plánu zavádět nějaké výrazné technologické změny výroby vína a podal spoustu informací od historie po současnost. K nalévaným vínům se toho většinou moc nepovídalo, posloužila vždy spíše jako ‘oslí můstek’ pro povídání o odrůdě, jak ji zpracovávají či pěstují. V poznámkách tentokrát tedy nemám nějaké konkrétní oficiální informace či analytiky. A aby to nebylo úplně nejjednodušší, vína šla nakonec v jiném sledu, než byla zapsaná na degustačním listu Sem tam jsem vyrušil dotazem na trať - u těch vín, kde mi to nebylo úplně jasné, protože jinak je vlastně jednoduché se orientovat, Agrodružstvo Modrý sklep má všechny své vinice na tratích Kraví hora a Načeratický kopec.
Podle slov pana Koníčka se moderním metodám ve vinařství nebrání a samozřejmě vína vyrobená metodou řízeného kvašení také zkoušeli, obecně se s tím tak nějak neztotožnili a je zde spíše náklonnost k tradičním výrobním postupům, před lisováním dlouhá macerace umožňující využití přírodních enzymů, snaha o spontánní kvašení, všem procesům dát dostatek času a vína uvolňovat na trh většinou až po dvouletém ležení v pískovcových sklepích. Pan Koníček také přiznal, že na soutěžích, kde bodují především moderní mladá aromatická vína, to je určitý hendikep, ovšem současně dodává, že to není úplně jejich místo a snahou je dělat vína s delší životností. Mimochodem jejich rozsáhlý archív se může pochlubit jedněmi z nejstarších vín v okrese.
Povídání to bylo zajímavé, snažil jsem si dělat poznámky k vínům i hlavním myšlenkám a aby mi něco neuteklo, zkusil jsem si udělat na mobil krátký záznam úvodních slov modry-sklep-1.mp3 modry-sklep-2.mp3 - snad se na mě nebude pan sklepmistr zlobit za tyto mp3jky. Příště si musím před návštěvou podobně zajímavé ochutnávky nechat na kartě více místa…
Několik klíčových informací z paměti a poznámek:
- používání korku jako tradičního uzávěru lahví (je přesvědčen, že když už víno prošlo přirozeným vývojem, tak tam plastová či jiná alternativa přírodního uzávěru příliš nesedí…)
- snaha nepodřizovat příliš výrobu a filozofii vinařství právě prodávanému stylu
- v průběhu výroby nepracují s obsahem kyselin, víno s vyšším obsahem kyselin nechávají déle zrát, pokud se výjimečně jedná o extrémní obsah kyselin, použijí metodu krátkodobého podchlazení vína v zimních měsících
- tak nějak mi vyšlo, že nejvíce jsou hrdí v Modrých sklepech na jejich Sauvignony? Ale nejen k této odrůdě padlo dost zajímavých postřehů a informací o práci ve vinohradě či technologickém zpracování
Poznámky k vínům tentokrát pro mě nejsou až tak úplně nejdůležitější, všechna degustovaná měla něco do sebe a důležité je, že mě to nastartovalo podrobněji produkci třetího největšího producenta na Znojemsku začít sledovat…
Veltlínské zelené 2007 PS (Kraví hora) začalo ochutnávku spíše nevýraznou neutrální vůní a v prázdné skleničce pak zanechalo náznak prašné minerality. Pikantně kořenitá minerálnost, ohlazené, nenáročné s tak akorát dochutí vábící k dalšímu napití - jako první úvodní vzorek dobře vybrané. Rulandské bílé 2006 VzH (Načeratický kopec) měl v uhlazené vůni pěknou nazrálou chlebovinku doplněnou o hrozinky, v suché chuti ve mě zanechal dojem celkem tělnatého kousku se zralým ovocem a svěžím závěrem, nakonec se mi ale víc asi líbila vůně. Muškát moravský 2007 kab (Kraví hora) se mi líbil dost a byl bych zvědav, co bych řekl při pití celé lahve. Vůně klasická muškátová, ale s takovou zvláštní ‘hustotou’. Chuť suchá s pěknou kyselinou hlavně v závěru, jemnou hořčinkou a zábavnou ‘chininovou’ dochutí (lepší popis se mi hned nevybavil, každopádně mě bavilo). Sauvignon 2007 PS (Kraví hora) se představil pro mě tak nějak přirozeně působící ovocnou linkou harmonicky doplněnou o nějaké lupení, tedy žádná bonbónová záležitost. V chuti působí svěže i přes to, že by zde mělo být snad 11g zbytkového cukru, s plnějším závěrem, ale o to kratší dochutí. Což nakonec zase až tak nevadilo, protože se hezky stal předvojem pro ‘archivní’ Sauvignon 1999 (Kraví hora) z údajně stejné výsadby a podle poznámek padlo, že to při sklizni byl výběr z hroznů, podle pana Koníčka ve vynikajícím ročníku. Ve skleničce působí hustě, těžce se odvaluje a já se snažím si představit, jaká po té době bude ’soviňonová’ vůně? Výrazně medová, hrozinková, nazrálost vytváří pikantní tóny, zvláštně vrstevnatá, zajímavě krásná… Ani chuť si nedokáži přesně zapsat, baví mě extraktivní a zvláštně minerální chuť, zajímavá ukázka nazrávání, asi bych před ochutnávkou neřekl, že mě zrovna takhle pobaví deset let starý znojemský Sauvignon? Ryzlink rýnský 2007 PS (Kraví hora) to má po té předchozí nazrálé komplexnosti trošku těžší, nejdříve na nose mám spíše jen rozkvetlou zahrádku, ryzlinkovější identifikaci nacházím až po nějaké chvíli. Ovocně kořenitý projev v chuti, nechal jsem si ho chvíli odložený ve skleničce a s odstupem několika vzorků pak připadá mnohem rozmanitější, z toho usuzuji - otevírat s dostatečným předstihem nebo ještě lépe nechat ležet v lahvi
Chardonnay 2007 VzH (Načeratický kopec) by mě asi doma samotné moc nebavilo, snad je to tím, že zbytkový cukr v šardonce na mě ten večer až tak nezabral? V poznámce mám stručnou zmínku o zakulaceném ovocném projevu, extraktivnější, vlastně není co vytknout, jen to chce vybrat správný pokrm - tohle je dle mého víno dokonale hodící se do gastronomie. Rulandské šedé 2007 VzH (Načeratický kopec) s hrozinkově medovou vůní zahalenou do ‘lehounké vanilkové tuniky’ mi podle poznámek něčím připomnělo pozdní léto. Elegantní plnější chuti z vůně opakujícím se medovým náznakem a s H. jsme se překvapivě shodli na čitelně kofilové dochuti - už několikrát jsem se ale z poznámek přesvědčil, že jak jsou tyhle neočekávané tóny jednou úplně jasné, příště je ne a ne najít Tramín červený 2007 PS (Načeratický kopec) s příjemnou kořenitostí ve vůni květin a snad i pomeranče a hlavně zajímavě kořenitou chutí mě jako další zástupce aromatických odrůd opět zaskočil. Z počátku ovocně zakulacená chuť postavená na nějakém tom zbytkovém cukru a jemné medovinky se postupně přenese do spíše suššího pikantního závěru, ten večer mi takový Tramín připadl zajímavý a snad bych tentokrát doma dokázal ve dvou vypít i láhev?
Poslední vzorek ochutnávky Müller Thurgau 1981 lze jen těžko nějak slovně popisovat, taková vína jsou poslové starých časů a zde je potřeba spíše pečlivě naslouchat S mícháním jsem byl hodně zdrženlivý a jen opatrným očmucháváním okraje skleničky jsem se snažil hledat ukryté tajemství - ve vůni už z milerky toho asi moc nezbylo, zde již panují převážně terciální tóny, zvláštně hliněná aromata, vůně starých knížek a knihovny, když se konečně odhodlám k opatrnému míchání, vše se mění do jiných podob a každé přičichnutí je něčím zvláštní. Dlouho jsem si vůni užíval, než jsem se napil a takže jsem ještě nemohl tušit, že na lopatky mě dostane právě až chuť. Tahle zralá svůdná milerka překvapila ještě neuvěřitelnou vitalitou, svěžestí a radostí ze života. Tajemná nazrálost, stará truhla, několikasekundová citruso-ovocná dochuť, to je jen pár poznámek z notesu k tomu, co se slovy nedá popsat. Perfektní závěr ochutnávky a jak jsem tak mrkal kolem sebe, nebyl jsem očarován sám. Další příjemná zkušenost co může dokázat víno z často ‘zatracované’ odrůdy a z dob družstevního hospodářství. Navíc uzavřené pod miniaturním korkem, který si zabalen do ubrousku odnáším v kapse na památku domů…
Diskuze
Vážený pane, píšete tady o něčem co je známo již hodně let pro člověka, který se vínem zabývá soustavně a né nahodile. Možná je to Vaše povídání dobré pro někoho kdo název Modrý Sklep slyší poprvé. F.
Florian: vlastne jsem rad, ze jsme se shodli diky tomuto komentari se mozna budu jeste o neco vice stydet, ze jsem neobjevil bila z Modreho sklepa drive :o)
pravda - dobra povest vinarstvi provazi roky, ale sam jsem se presvedcil nyni. snad je to tim, ze za pana Zabojnika nebyly degustace uplne caste a az pan Konicek pomalu verejnosti otevira archivy?
Florian: i pro člověka, který se vínem zabývá soustavně, název Modrý sklep slyšel a některá jejich vína pil (takto směle si dovoluji popsat sebe), je tento článek zajímavé počtení, takže nechápu ten agresivní tón Vašeho komentáře.
M.S.: dík za report, setkání s tou 81čkou dost závidím!
J.Č.: děkuji za komentář
jestli jsem to pochopil správně, tak pan Koníček má chuť postupně otevírat archív veřejnosti, takže možná bude zajímavé sledovat v kalendáři budoucí ochutnávky? :o)
Florian: smysl vašeho komentáře ani jeho tón nechápu.
M.S.: já neměla s Modrým sklepem moc štěstí, takže děkuju za report, který dokazuje, že to byly jen nešťastné náhody.
Evas: už jsem zjišťoval, zda mají vysazen Sylván :o))) bohužel…
Florian: Budu už jen opakovat, co tu bylo řečeno, ale rozhodně si nemyslím, že by se autor měl za cokoliv omlouvat nebo stydět. Nikdo nemůže znát všechna vinařství. Pro koho je to nošení dříví do lesa,nemusí to číst, ale jak je vidět, dost lidí si ten článek rádo přečetlo.
Hezké, hezké! Z té fotky není až tak úplně vidět, jak je korek z dávné milerky miniaturní. Když jsem to viděl na vlastní oči, tak bych nevsadil ani desetník, že víno pod ním bude vůbec poživatelný
Reportík moc pěkný. Z negativního komentáře bych si nic nedělal……
Loni na podzim jsem měl možnost se podobné degustace Modrého sklepa zúčastnit s velmi podobnými pocity jako Pavouk. K vlajkovým lodím vinařství bych připojil kromě Sauvignonu i Rulandské bílé. Co se týká otvírání archívů tak na degustaci byl prezentován Sauvignon 1989. Vzorek nesporně velmi zajímavý. Převládala terciální aromata výrazná zemitost, přesto s živou kyselinkou, vysokou viskozitou a v dochuti medové. Chtělo by to více takových výprav proti proudu času s tak pozitivním výsledkem…..
Velmi pěkný report. Z negativních ohlasů si nedělejte hlavu……
Loni na podzim jsem měl možnost zúčastnit degustace Modrého sklepa také. Jak se dívám do poznámek tak bychom se v náhledu na toto vinařství celkem shodli. Co se týče prezentování archivu veřejnosti tak na degustaci byl přechutnán Sauvignon 1989, (bylo to těsně před výročím Sametové revoluce). Víno rozhodně mělo co dát. Ve vůni již samozřejmě převládaly terciální složky. Výrazná zemitost a minerálnost. Velmi pěkné. Jemná kyselinka časem jistě obroušená, ale to víno stále žije! Medová dochuť se delším dozníváním. Velmi povedené. Rozhodně jsou tyto výpravy proti proudu času podnětné……
dekuji za komentar… Florianuv koment neberu jako negativni - holt jsem jeste nevypil vsechnu moudrost, mam co dohanet :o) a stale je co objevovat.
z Modrého sklepa jsem byl vysloveně nadšen tak před pěti lety - zejména rulandy bílé a většina té archivní řady - nebyl problém koupit třeba skvělý rýňák 1997 za překvapivě příznivou cenu. Pak jsem ale nějak měl smůlu na pár vzorků na veletrhách, kde mi přišlo, že nějak nebezpečně podléhají tomu trendu nízkoteplotních voňavek, ale když to tak čtu, tak to možná byly jen ty pokusy, kdy s touhle cestou koketovali a schválně tyhle vzorky vzali na veletrh, aby taknějak zapadli do většinového vkusu “pražáků” Tento článek považuji tedy za velmi přínosný, protože jestli trend neuspěchaných a uměle nevylepšovaných vín pokračuje, milerád je opět zařadím na svůj toplist zpátky. Díky!
p.j.: ja jsem v minulosti neco malo dobreho od nich uz sice pil, ale nejak jsem neziskal pocit, ze by to stalo za blizsi sledovani. az nyni… je pravda, ze pan sklepmistr sice to vyznani ke starym technologiim opakoval ‘neustale dokola’, ale znelo mi to hrozne uprimne a v tech vybranych vzorcich to take bylo znat. kazdopadne ‘cvicebni’ experimentovani s novymi technologiemi take priznal (minimalne pro ruzova vina jako potrebnou vec), ale od ted zacnu urcite sledovat pri kazde mozne prilezitosti, jak moc ta slova byla uprimna :)))
Slyšel jsem ze spolehlivého zdroje, že v “družstevních dobách” se vína před dlouhou archivací ještě docukřila, aby měla z čeho “žít”. Neříkali to i o té milerce 81?
o této ‘technologii’ se k archivní Müllerce nezmiňovali zajímavé, zkusme se příležitostně optat…
z návštěvy Modrého sklepa velmi smíšené pocity… když nemáte domluvenou schůzku, stěží proniknete přes ošklivou zakouřenou hospodu, kde vás otrávený číšník odvede do sklepa k pár lahvím, a řekne “tak si vyberte, no.”
Nicméně po vybrání (rulnadské šedé a muškát, viz článek) se ukázalo, že víno je opravdu dobré a zdá se mi při této kvalitě docela laciné. Stojí za to překonat počáteční odpor na povrchu země.
Brynšt: jé, a víte určitě, že to byla vinotéka Modrého sklepa a ne ten ’sál’, kterému říkají v Šaldorfu také Modrý sklep? v té jejich vinotéce není hospoda a ani tam nekouří http://www.modrysklep.cz/cz/nase-vinoteka i když ochutnávku si člověk asi musí domluvit dopředu… ale nakoupit by tam mělo jít bez problémů?
Nevím to jistě, a možná máte pravdu.
V každém případě platí, že víno se nám líbilo a poznámky Vinného pavouka k nim lze jen podepsat.
V Praze mají Modrý sklep ze záhadných důvodů o kus levnější, než jiná známá vinařství.