Josef Abrle - Muškát moravský 2008 moravské zemské
(Chutnáno 06/2010)
V Pavlově jsme se zastavili před dvěma týdny cestou z Novomlýnských nádrží. Pan Josef Abrle patří mezi první vinaře hospodařící v Bio režimu u nás. Jedná se o rodinné ekologické hospodářství, kde kromě vína ještě v bio kvalitě pěstují a prodávají také bylinky a kořenící směsi z nich. Šuškanda o zdejší Pálavě se donesla už ke každému, kdo se o víno alespoň trošku více zajímá a konečně i já jsem se ve vinařství přesvědčil, že to rozhodně není úplně Pálava v podobě tak jak ji znám a teď čeká z ročníku 2007 v chladnu a temnu mého archívku, než se trošku vzpamatuje z převozu a přijde její chvíle ukázat se v celé své celovečerní kráse. Jako předskokana jsem zatím doma otevřel jejich polosuchý Muškát moravský 2008…
Dlouho měl pan Josef Abrle vinaření vinaření jen jako svého koníčka a vznik vinařství se pak dá datovat někdy na přelom roku 1994-1995, kdy došlo k prvním výsadbám vinic. Postupně pokračovalo rozšiřování vinohradu nákupem dalších okolních pozemků, což je dnes nějakých 5ha na viniční trati Slunný vrch - jihovýchodní svah chráněný dominantou zříceniny Děvičky. Z vinice ohraničené řadou mandlovníků je pěkný pohled na hladinu Novomlýnské přehrady a po pěším vystoupání z obce je to i příjemné místo pro odpočinek.
Pětihektarová vinice na Slunném vrchu je osázena odrůdami Pálava, Ryzlink Rýnský, Cabernet Moravia a André. Na dnešní Muškát moravský jsem ve výčtu nezapoměl, ten prý mají bokem přibližně půl hektaru na ‘záhumenkách‘. Veškerá produkce a práce na vinici jsou podřizovány bio režimu, důležitá je tedy správná volba odrůdy pro dané místo a pak přichází pouze organické hnojení, ochrana vinice dravými roztoči a predátory, v případě nutnosti postřiku pouze povolené přípravky. Veškerá legislativa a normy pro výrobu bio vína se dnes vztahují především pro pěstitelské práce, nařízení pro práce ve sklepě jsou vesměs shodné s běžným vinařením - opakovaně je to zdůrazňováno třeba během putování se Znovínem při předvádění jejich ještěrky. Pan Abrle jde ale ve sklepě dál, než mu nařizuje legislativa a jeho víno je tak produktem spontáního kvašení a tradičního přirozeného postupu, přičemž před lahvováním si ještě minimálně rok poleží v nerezových nádobách a v dubových sudech.
Etiketa na zelené vysoké ryzlinkové lahvi prozrazuje že Muškát z ročníku 2008 dozrál cukernatosti 23.4st. a prokvašen je do polosucha. Alkohol 14%, kyseliny 5.6g/l, č.šarže 1/08 a nechybí samozřejmě ‘BIO logo’. Od ročníku 2008 se také změnila etiketa, kromě celkové úpravy z obrázku zmizel hrozen a naopak přibily paprsky.
Ve skleničce mě příjemně překvapila hustota vína a zvlášť sytě žlutá až hnědo-oranžová barva - když na ni při návštěvě vinařství přišla řeč, resp. jsem během nalévání na ni ukázal, zmínil pan Abrle častou automatickou penalizaci za podobné barvy. Kdo by snad čekal nějakou aromatickou muškátovou bombu bude zklamán, kořenistost je sice dostatečně divoká a navazuje sladké očekávání, ale působí spíše nevtíravě, čuchám že někde za kopcem zrovna sbírají meruňky. Nebo už snad začínají pálit? No jo, ten alkohol, 14% bude asi pěkná síla…
Pusa plná šťavnatého ovoce, tělnaté víno s jemnou hořčinkou v závěru a opravdu i tady v chuti alkohol dává o sobě vědět. Zbytkový cukr je také znát, ale jazyk to nijak nelepí a spíše pomáhá krotit alkohol, nadruhou stranu o to zákeřnější by to pro slabší povahy mohlo být Každá další opojná sklenička koncentrovaného pálavského slunce mě v myšlenkách přenáší na rozpálené svahy Slunného vrchu. Celkově to tedy rozhodně není žádný lehký muškát na odpolední popíjení, spíše těžší večerní pití na závěr dne třeba s jednoduchými jednohubkami z kousku Camembertu a zralého hroznu…
Snad asi poprvé jsem zažil, abych byl při ochutnávce u vinaře vyloženě nadšen hlavně z aromatických odrůd, na tu Pálavu už dlouho čekat nebudu, tak se uvidí co doma. Vína pana Abrleho mají ještě tu příjemnou vlastnost, že i mimo vinařství se dají pořídit do 100kč, což je prakticky cena běžného průmyslového vína v každém supermarketu. Neplatí zde tedy, že by se za Bio a přírodní ekologický produkt muselo sáhnout nějak výrazně hlouběji do kapsy…
Diskuze
Zajímavé, lákavé. Kolikpak jsi si té Pálavy odvezl butylek?
Máš chuť ji zařadit do nějaké ochutnávky?
Vinný pavouk: Tož chuť by jistě byla Ještě to v budoucnu před dalším shledáním (ani ne za měsíc) probereme…
Hezký report!
Koukám, že u Abrlových mají nové viněty
Díky jo jo, lahve mají novou vinětu, pan Abrle zmiňoval i šikovnou paní ze vsi, která je navrhuje, na Palavě 2007 mám ještě tu starou s hroznem.
Tyjo, tak to musim sehnat. Takhle husté až nahořklé muškáty mám rád. vzpomínám na ty od Weinbachů…
Od D.Weinbach muskaty neznam, neodhadnu tedy, jestli se ti to takhle bude libit ale Abrluv muskat pujde asi sehnat bez problemu ve vetsine prodejen se zdravou vyzivou, tak pak porovname dojmy… (PRO nej hovori cena, prakticky porovnatelna s beznou marketovou produkci) jen v tech bioobchodech bych mel obavu aby to nebyl lezak pri 25stC