Střípky z X. Putování po vinicích se Znovínem
Jako cíle letošního jarního putování po zajímavých místech a vinicích Znojemské vinařské podoblasti zvolil Znovín obce Havraníky, Hnanice, Konice a Šatov. Spolu s H. jsem se mezi putovníky přidal až poslední čtvrteční termín, obavy z deštivého počasí se nevyplnily a celý program byl jako vždy perfektně připraven a zorganizován. Opakovaně na tomto místě smekám a posílám dík společnosti Znovín za organizování těchto pravidelných akcí pro své zákazníky, kterými se kromě jiného úspěšně daří propagovat místní ‘terroir’ a představit nejlepší vinařské polohy. Než si poznačím vína, která se mi líbila tentokrát a přidávám si je do objednávkového lístku pro ochutnání v klidu domova s celou lahví, nejdříve několik útržků.
Pro velký zájem se zase putovalo v celkem devíti termínech, každý týden bylo možno zvolit čtvrtek nebo pátek či sobotu. Letos byl k dispozici přehledný on-line ‘graf’ obsazenosti termínů, téměř okamžitě byly obsazeny sobotní termíny následované pátky. Ve čtvrtek 27.5. bylo nejvolněji a jestli jsem si zapamatoval, putovalo nás ‘jen’ devět autobusů. I když se jedná o dost lidí, díky dobré organizaci nemám nepříjemný pocit z nějaké masovky a snad mi i připadne, že návštěvníci jsou každým rokem “ukázněnější” - i když zatím jsem vždy putoval jen ve čtvrtek Na večerní řízené degustaci to pak s udržením pozornosti a nevyrušováním v takovém počtu lidí je pro někoho trochu problém, zde je v naší “vinné kultuře” co vylepšovat…
První zastávkou byla viniční trať Hnanice / U kapličky, leží na hranici Národního parku Podyjí a svou nadmořskou výškou patří v České republice mezi ty nejvýše položené. (ukázat na mapě) Přes řeku Dyji je zde z vyhlídky také moc pěkný pohled na vinici Šobes.
Trať Znojmo-Konice / Kraví hora patří mezi nejkvalitnější polohy znojemské oblasti a díky ochraně ze zalesněné strany jako jedna z mála nezmrzá. (ukázat na mapě) Mezi řádky v nezatravněných pásech jsou zde viditelné křemenné valouny. Z vrcholu hřebene se otevírá pěkný výhled na starou část Znojma, nachází se zde jedinečné vřesoviště s vojenskou historií a rozličné teplomilné rostliny.
Při cestě mezi stanovišti bylo i z autobusu možno sledovat zřetelné škody na některých keřích způsobené zimou, hodně patrné to bylo třeba na viniční trati Popice / Pod lesem, která patří Dobré vinici a vymrznutí zde je opravdu rozsáhlé.
Na vinici Havraníky / Staré vinice má Znovín umístěn i svůj ochutnávkový stánek a vzal nás sem už po několikáté. Ač název trati tomu úplně neodpovídá, výsadba je zde z převážné většiny nová a kromě tradičních odrůd zde pěstují také méně známé - Sauvignon šedý, Chenin blanc, Semilon, Bouvierův hrozen a další.
Cílem v Šatově není pro změnu viniční trať, ale vinařská stodola Moravského sklípku. Zrekonstruovaný komplex vinařských hospodářských budov, v těsné blízkosti restaurace Moravský sklípek a naučné vinice několika starých odrůd. Po cestě máme možnost zahlédnout pilnou práci na trati Šatov / Skalky - vytrhávání drátěnky a klučení vinice. Nevím z které části přesně Znovín hrozny kupuje, ale je klidně možné, že na nějakou dobu bude mít v nabídce odtud letos poslední večerku? Zkoušel jsem se na to zeptat, ale úplně jasnou a jednoznačnou odpověď jsem nedostal.
Během celého putování, v autobusech i na stanovištích byla možnost se dozvědět spoustu o zajímavostech znojemského terroiru, dost se mluvilo i o VOC Znojmo, kde má tentokrát Znovín tři vína (z každé povolené odrůdy jedno). Jako minulý rok, tak i letos jsou v nabídce vína s označením ‘Lacerta viridis‘, kdy nálepka s Ještěrkou zelenou má znamenat vína z ekologicky čistých oblastí. Při jejich představování opět znovínští nevynechali zmínku o tom, že BIO víno legislativně není definováno, proto jej takto neoznačují. Podle mě se ovšem tentokrát průvodce nechal trochu unést a nešťastně naházel ekologické hospodaření, BIO označování potravin a zásady biodynamického hospodaření do jednoho pytle, celé to až moc zjednodušil a ve své podstatě ze své pozice i shodil. Pardon, ale alespoň tak jsem si já jeho slova přebral…
A večer pak v Návštěvnickém centru v Louckém klášteře patřil opět jarně tradiční řízené degustaci vín právě uvolněného ročníku. Součástí byla aukce malé limitované partie vybraného vína, v tomto případě 120 lahví 0.75l Pálava 2009 VzH (č.š. 9212, Podmolí / Šobes) - což nebylo vůbec špatné víno, žádná přehnaná aromatická bomba, pěkná mineralita a šikovně zakomponovaný cukr. No ale v dražbě se cena zastavila na sumě 60000kč… A na závěr jen pro úplnost, celkem jsme ochutnali a vybírali si z 33vzorků…
Mezi brbláním na zbytkové cukry v ročníku 2009 a hledáním harmoničtěji působících sušších kousků nedaleko za jižní hranicí mě potěšil pohled do letošního katalogu, ve kterém Znovín má i letos několik zajímavě vypadajících lahví a co se obešly bez obludných cukrů - no ale samozřejmě že, jak je v přívlastkových řadách již zvykem, slaďákofilové si přijdou rozhodně taky na své!
Z toho, co jsme měli možnost ochutnat se mi líbilo třeba hned jejich Veltlínské zelené 2009 VOC Znojmo (č.š.9013 Miroslav/Weinperky) - pěkný veltlín s ovocem ve vůni a příjemnou pikantní kyselinkou. Chenin blanc 2007 (č.š.7053 Havraníky/Staré vinice) mělo již nazrálejší podobu, láhev doma před rokem moc nezaujala, nyní se mi zdálo o kus zajímavější a zábavnější, objednávat sice nebudu, ale dost možná někdy zkusím náhodně koupit láhev. Hodí se doplnit, že toto byla suchá varianta, kterou prý zkusili udělat, ale pak se zase u této odrůdy vrátili k sladkému konceptu a ten byl večer také na ochutnávce: Chenin Blanc 2009 (č.š.9056 Havraníky/Staré vinice) - vyzrál údajně do VzH a navzdory mému předchozímu odstavci o cukrech v ročníku 2009, tak tady zbytkový cukr docela sluší (uff, je ho ale 75.8g), bohatá ovocná chuť podepřená (zatím) pevnou kyselinkou, je toho plná pusa, dezertní specialitka pro milovníka zbytkových cukrů.
Troška zbytkáče pasovala i k Müller Thurgau 2009 PS (č.š.9033 Havraníky/Staré vinice) - bohatá vůně s kořeněnými tóny, cukr si padl do harmonie s kyselinkou, finišuje povedeným závěrem. Protože v chladničce se určitě neztratí, nakonec objednávám sušší Müller Thurgau 2009 jakostní (č.š.9018 Znojmo/Kraví Hora) - ovocná milerka, s laškovným cukříkem na jazyku a fajn kyselinkou, nic složitého, jednoduše víno které nestojí mnoho, neurazí a hodí se takové víno mít doma připravené na to běžné nenáročné domácí pití třeba s nevinnou návštěvou.
Opakovaně jsem se přesvědčil, že sladké experimenty stylu Rulandské modré 2009 (č.š.9040 Strachotice/U Kamenů) mi vůbec nesedí: hrozny dozrály VzH, zůstalo tam nějakých 46.2g cukru a celé mi to připomíná višňovou šťávu, trochu kávovinky, co takhle kola s červeným? Očekávám od vína tak nějak něco jiného a tohle mě na kolena asi nikdy nedostane, ale jinak podle informací se to dost dobře prodává…
Ryzlink vlašský 2009 PS (č.š.9004 Jevišovka/Rebry) mě trochu zaskočil a objednávám láhev domů, připadl mi celkem bohatý s parádní kyselinkou, svěží a jemný minerální závěr - dá se říct, že mezi vzorky zaujalo a tak uvidím co na to v klidu. Rozhodl jsem se i pro polosuché Veltlínské zelené 2009 Gout de Terroir jakostní (č.š.9008 Těšetice/Tři Díly): vůně v pozadí podbarvená přičichnutím k vystřelené patroně, kyselinka dává cukru šťavnatost, fajn ovocně minerální veltlín.
Mezi vína, co si snadno získají oblibu patří i Muškát žlutý 2009 (č.š.9068 Chvalovice/Dívčí hora), jemná muškátovost, sladké ovoce s jemnou kořenitostí, svěže provokující kyselinka, až to vše dostane možnost si trošku sednout, uvidí se jak moc se přiblíží svému slavnějšímu bratrovi z ročníku 2007 Prozatím jsem si vybral do zásoby na začínající večerní grilovačky mít nějakou láhev Zweigeltrebe 2009 jakostní (č.š.9038 Hnanice/U kapličky): příjemně kořenité s ovocně živým závěrem, trošinku hranatější tříslo dodává pevné tělo a současně naději na nějaké to ležení, v kategorii jakostek vlastně moc fajn červené. Novinka v sortimentu znovínských sektů Charles Sealsfield Claret Brut 2008 z Rulandského modrého není v podstatě špatná šumivka, mám asi jen problém, že i když se jedná o Brut, při delším pití by mě začal rušit cukr, kterého tam je pro mě už docela nahraně. Domů asi budu tedy stále raději dávat přednost jejich povedenější šumivce (pro mě) de Lux Brut.
Diskuze
Dobrý den, pěkný report. Z červených toho moc nepíšete - co Dornfelder nebo Blauburger ??? Vidím na znovínském webu, že se tam také ochutnávaly. Dík za odpověď. Milan
Milan: děkuji
záměrně jsem nezmiňoval všechna vína, zaznamenal jsem si jen ta, co mě k tomu přiměla. Koukám do notýsku, tak Dr2009 č.š.9044 mi vůně úplně nepasovala k chuti, chuť nakonec zvláštní kořenitostí asi pro mě zajímavější, v podstatě by mě s ním asi nikdo neurazil, do gastra fajn ale k objednání si mě nezískalo. Blauburger mi v poznámkách popravdě nějak unikl, takže příležistně ještě budu muset zopakovat, ale matně si vybavuji, že to asi byl takový ten měkký styl co mě většinou moc nebaví? nicmémě taky jsem prozatím domů neobjednával.
Pěkný report, jen co je pravda! A tak jediné VOC jste měli ten veltlín? Ten bych bral, to se ještě domnluvíme…
Dík… škoda, že Ti to nevyšlo a nepřijel jsi, mohli jsme to promlaskat a zdrbat společně večer jsme ochutnali i RR VOC a Sg VOC. do objednávky jsem je sice nedal, ale myslím že reprezentovat VOC budou dobře, podle mě hezky vystihují odrůdový charakter. Ještě si pamatuji, že byla dost mladictvě divoká, zvlášť ten rýňák - což by v tomhle horku mohlo být i sympatické
Ten sladký Chenin bych rád zkusil a porovnal s loirskými, ty mají někdy i přes 150 g zbytkového cukru, sice jsou sladké, ale stále ještě vyvážené kvalitní kyselinkou. Můžeš prosím napsat, kolik ta 09 stojí? Na webu Znovínu jsem to nenašel. Díky. Mimochodem, u 07 tam mají dost podivnou informaci, že Chenin je “odrůda, ze které pochází Sauvignon” - to je určitě nějaká bota…
Chenin 2009 byl během putování za 150kč (v těch protivných půllitrovkách) a mají ho za tu cenu teď i na webu http://www.znovin.cz/goodsdetail_ls.asp?nGoodsID=1616&nDepartmentID=1&nLanguageID=1
Sauvignon pravděpodobně opravdu vznikl samovolným křížením Chenin blanc a Tramín
viz. například encyklopedie http://www.ovine.cz/web/structure/20.html?doloadData=1&itemKey=cz_28
Díky za informaci.
K původu Sauvignonu - na ovine.cz není uveden zdroj, nicméně potvrzoval by to údaj na http://en.wikipedia.org/wiki/Chenin_blanc, s odvoláním na nějaké rakouské analýzy DNA.