Jedenáctka z Vinařství rodiny Špalkovy
Vinařství rodiny Špalkovy, poměrně dosti známé vinařství z Nového Šaldorfa, kdyby přeci jen náhodou, tak nejdůležitější informace (včetně popisu vinic) jsou na jejich webu www.saler.cz. První dojmy před ochutnávkou jsem měl minimálně rozporuplné, přece jen nejsem úplně zvyklý na degustace kde se během rozlévání vín roznáší také pivo, no ale dobře, proč ne - když to tak má někdo rád, po degustaci si nakonec také s chutí půllitr kvasnicového dám Rozhodně více obtěžující jsou pak smažené česnekové ameriky od sousedních stolečků, ty dokáží degustaci ovlivnit dosti znatelně a nejen konzumujícímu. Ale nakonec to naštěstí nedopadlo zase až tak blbě, jak jsem se zpočátku děsil, čemuž dost pomohla fajn pohodová a dobře zvládnutá obsluha.
Pan Petr Ilgner představil vesměs suchá a z mého pohledu obecně shrnuto povedená vína, problém vybrat si jak se nakonec ukázalo zdá se by nebyl. Ve vinařství se obecně produkuje spíše sušší styl a netají se oblibou k burgundským odrůdám. Mladá vína prozatím nedělají, což se ale nejspíše již příští rok změní a se vzrůstající oblibou tohoto trendu začnou nějaké své mladé víno na předvánoční trh uvádět.
Navzdory tomu, že svět zrovna vítal mladé božolé, degustaci zahájilo již trochu nazrálejší Rulandské bílé 2007 PS (Kraví hora) a hned mi zvedlo náladu. Typická chlebovinka, svěží ovocná kyselina s minerální linkou, celé to působilo dostatečně pevně a 2.7g cukru v poznámkách se mi zdálo tak akorát. Dost známá fajn dochuť, jen jsem do poznámek z paměti za boha nevylovil odkud ji znám. Sauvignon 2008 PS (Kraví hora) s linkou kvetoucího bezu v pozadí, dozrávajícího angreštu a jemného náznaku travnaté dochuti není co bych si asi za dvě stovky vybral domů pro sebe, ale když už by to měl být Sauvignon, tento suchý by mě večer u stolu s přáteli nejspíš nerušil. Ne každému ovšem podobná linka úplně sedne a ne každý to pojmenovává kvetoucí bez Rulandské šedé 2008 PS (Kraví hora) vyrobené ze dvou rozdílných vinic, Konická a Sedlešovická, přičemž ty Sedlešovické hrozny dodávají vínu botrytický houbový vjem (hrozny odtud dozrály do výběru a nějakou tu botrytis tam zavlekly), pěkné tělo s fajn kyselinkou a troškou křemínků, škoda krátké dochuti. Ryzlink rýnský 2009 VOC Znojmo (polosuchý) už znám z dřívější letní degustace VOC, ovocný rýňák s fajn kyselinkou do moravské meruňky a celkově harmonicky vyváženým tělem s dobrou délkou, láhev za 202kč. Analyticky kys/cukr 7.3/8.8 by asi mohl být označen i jako suchý, ale u Špalků mají jako suchý ve VOC zařazen ještě jeden jiný Ryzlink.
Pinot blanc 2005 PS (Načeratický kopec) je víno vyráběné metodou Sur-lie, šest měsíců bez síry na kvasnicích. Znatelně vyšší barva, kávové karamelky ve vůni, svěží živá kyselinka zjemněná máslovou krémovostí, bohužel dost jednovrstvě sevřené a zdá se mi i dost krátké. Na obhajobu ovšem třeba dodat, že toto víno by nejspíš potřebovalo otevřít mnohem dříve před degustací, při kroužení skleničkou je znát, jak přidušeně lapá po vzduchu. Klaret Rulandské modré 2009 (Dívčí hora / Chvalovice) udělalo mezníka mezi bílými a červenými víny. Spíše světlejší náznak růžové, mezi degustátory se tento odstín blíží snad cibulové. Aromatika jahodově třešnová, dostatečně svěží a do příštího léta by ještě mohlo přežít, když už by mě někdy u bazénu nutily pít růžové, tak ať tedy vybírají nějaký takovýto suše svěží styl prosím. Jinak nic zásadního, moderní ovocitá růžovka za 149kč, co se dá normálně pít a neunaví.
Jinak zajímavá k poznačení by se mohla zdát informace, že v roce 2009 Rulandské modré zpracovali pouze do růžovky a v roce 2010 Rulandské modré nebude žádné - co nevymrzlo a statečně složitý rok přečkalo na keřích, tak v závěru drze sesbíral špaček. Obecně červená vína spíše nezatřiďují, v jejich podmínkách prý běžně dozrávají cukernatosti kolem 20-21st a mošt pak tedy většinou o stupeň dva podle potřeby doslazují.
Červená uvedlo Svatovavřinecké 2008 (Kraví hora) švestově povidlové, spíše plnější víno s přímou kostrou, nic složitého a tak akorát na běžné pití k hovězímu grilování. Rulandské modré 2007 (Dívčí hora / Chvalovice) je ve stádiu, kdy svěží jahody a višně začíná nahrazovat aroma švestek, nejdříve celkem pěkná kořenitá kyselinka, ale v závěru už moc nestačí a konec pak působí tak podivně tupě, s převahou sladkosti v dochuti, za 174kč mě tentokrát nepřesvědčilo. Gryllus červený 2007 (Kraví hora) je jakási vlajková loď vinařství v červených vínech, cuveé odrůd 45%SV+45%ZW+10%CS zrající v barikových sudech s různou mírou vypálení za 268kč. Jižnější styl červených vín s kávovinkovou ovocností, hladkým dubovým tříslem, svěží kyselinou a delší dochutí. Zdá se, že při delším pití nebude tolik unavující jako bývá běžnější u vín tohoto stylu (v tomto případě je zde 13.4% alkoholu) - opět si s výraznějším kroužením myslím, že by bylo schopno ukázat mnohem víc a chtělo trošku více času otevřené na rozdýchnutí, během kterého by se dalo přemýšlet třeba nad tím, kolik cvrčků z kamenité vinice nad Sedlešovicemi skončilo v moštu Šaler červené 2008 je známá specialita vinařství - dezertní víno, v tomto případě s chutí nakládaných višní v čokoládě, cuvée z odrůd Modrý portugal a Frankovka. Klasická sladká tečka po obědě, určitě by se mohlo směle postavit i odpolední kávě, nebo doprovodit kvalitní paštiku k večeři. Nakonec prý pro Šaler si také chodí a při přípravě paštiky používá Petr Nejedlík ze sousední Dobré vinice.
Poslední vzorek byl trochu nadsazeně jakýsi bonus, Petit Edelspitz Sauvignon 2009 což je mladší a levnější řada vína Edelspitz 1884. Narozdíl od něj je Petit vyráběn každoročně, jako čtyři různá vína a s poloviční dobou výroby nějakých 300dnů. Bonus proto, že zde se již spíše nejedná o produkt z Vinařství rodiny Špalkovy, ale o vlastní samostatný projekt, nazývaný Staré Vinařství. Ten by měl přinést na náš trh tak trochu jiné víno, obhajující svou vysokou cenu pojetím a příběhem. Za příležitost ochutnat tento bonus jsem rád, protože normální cestou (tedy asi nákupem) si nejsem jist zda bych se k němu dostal. Tento Sauvignon by ovšem potřeboval víc času na poznání a sledování. Říká si o pozornost, ale nejsem si jist, zda je to již vzájemná sympatie nebo jen zvědavost po něčem neznámém. Zřetelná kvasinkovost, krémově svěží, s kytičkou francouzských bylinek (šalvěj, estragon)… Na ochutnávce láhev za 500kč, jinak se prodává v originální dřevěné bedýnce po pěti lahvích.
Diskuze