Po roce okus vín z Modrého Sklepa
Poznámka: degustace 02-2011
Skoro přesně po roce se zase naskytla příležitost okusit pohromadě několik vzorků z produkce Agrodružstvo Nový Šaldorf Modrý Sklep. Loni jsem byl v diskuzi pod zápiskem usvědčen z toho, že jsem byl jeden z posledních, kdo není se stylem a filozofií tohoto vinařství seznámen. Ovšem sliboval jsem si, že je budu průběžně sledovat, protože se mi zamlouvala jak vína samotná, tak i sklepní filozofie sklepmistra Antonína Koníčka, nástupce Stanislava Zábojníka, který bohužel v loňském roce na podzim zemřel. O samotném vinařství, jejichž archív se na Znojemsku může pyšnit jedněmi z nejstarších vín, o tom, že vínům dávají čas, nesnaží se je zbytečně někam manipulovat a všechna vína (až na odůvodnitelné výjimky, které vlastně potvrzují pravidlo) v Agrodružstvu nechávají minimálně rok prodechnout ve velkých sudech, jsem si udělal poznámky ve zmiňovaném loňském zápisku a rovnou se vrhám na přepis notýskových degustačních postřehů…
Pan Koníček pečlivě vybíral jaká vína předvede nebo jsem jen snadno podlehl nadšení a nechal se podvědomě pozitivně ovlivnit, ale i tentokrát jsem nebyl vůbec zklamán a odcházel domů příjemně naladěn. Jako malý exkurz do ročníku 2010 posloužilo Rulandské šedé a Sauvignon, moky čerstvě utržené přímo ze sklepa a v té době jediné z ročníku zatím nejčistší. Obě vína rozdivočená, ještě neučesaná na samém začátku vývoje, z nich snad zajímavější v této podobě by se mi jevil před týdnem podruhé stočený Sg, divoký s dostatkem kyseliny a do budoucna slibnou aromatikou v chuti i vůni. Po tomto krátkém ochutnání ‘budoucnosti’ pak následavala vína již nalahvovaná a prodejná.
Veltlínské zelené 2009 PS
Kořenitý, znojemsky pepřový veltlín z Kraví hory, fajn suchý se stopami ovoce a pikantním svěžím závěrem. Pěkný začátek ochutnávky a dalo by se očekávat, že má před sebou ještě dlouhý život a kyselinka ho podrží.
Rulandské šedé 2009 VzH
Ovocně kořenité s jistým náznakem medovinky, připravené do sucha a na šeďák vítaná kyselinka. I když to můj favorit večera nebyl, je to slušně plné suché bílé víno s dostatkem alkoholu, který na sebe v závěru upozorní.
Ryzlink rýnský 2007 PS
Naopak tento pěkný polosuchý rýňák z Kraví hory by se mým favoritem stal snadno, kdyby bylo potřeba nějakého favorita zvolit. Časem opracovaný a elegantně harmonický. Komplexní aromatika citrónové kůry, sušených meruněk, špetka fenyklu, k zbytkovému cukru povedené snoubení s kyselinkou. Jo jo, vypadá to, že oproti loňsku to byl podmanivější zážitek, pěkné.
Rulandské bílé 2008 PS
Polosuché víno s více než 20g zbytkového cukru, podle informací to není uměle plánovité, nýbrž kvasný proces se v této fázi zastavil sám a vyšší zbytkový cukr tak skončil ve víně přirozeně. Pevné tělo díky kyselince působí dostatečně ovocně svěže s jemně kořenitou minerálností. Sám pro sebe bych si večer nejspíš celou láhev neužil, lepší společník by to byl na rande nebo třeba víkendové setkání kamarádů.
Muškát moravský 2008 kab
Jediná odrůda, kterou v Agrodružstvu Nový Šaldorf dělají pouze v nerezu a nepozná sud. Muškát ročníku 2007 se mi loni na ochutnávce líbil, tento má o špetku více zbytkového cukru a soukromě jsem si ho ohodnotil také jako vysoce pitelný. Svůdně muškátový ovocně kořenitý, nasládlá zralá grepovinka, dobře vyvážený a i přes zbytkový cukr mi připadne sušší než ve skutečnosti je (za to možná může pořadí vzorků). Krásná kořenitost s hroznovou pecičkou vybízí k opakovanému znovu napití, přímo stavěné k jen tak letnímu odpolednímu poflakování - už se těším.
Tramín červený 2008 PS
Z aromatických odrůd mívám často právě s Tramíny problém, že mě většinou svou sladkou až těžkou aromatičností snadno unaví a s celou lahví bych dost zápasil. No ale když Tramín, tak klidně takovýto nějaký - to jsem si vlastně poznačil už loni :o) Harmonicky vzletná svěžest tvořená skleníkem růží, lákavé kořenitosti, ovocitosti skryté do zbytkového cukru a jemné kyselinky. Při výběru ‘voňavky’ bych asi volil spíše předchozí Muškát, při dopíjení vzorků mi připadlo, že velká skupina ostatních by to měla zcela opačně.
Svatovavřinecké rose 2009
Jednoduché svěží, ale jakože příjemně svěží, růžové víno, někam směrem k jahodám, které zdá se nebylo postaveno na úplně rychlé vypití do roka a do dne a ještě minimálně letošní léto se s ním dá pod slunečníkem nenáročně lenošit.
Sauvignon 1999 VzH
Toto víno jsem měl štěstí také ochutnat už vloni, tentokrát dostalo lepší přípravu a nějakou dobu před ochutnávkou bylo přelito do karafy. Víno bylo vyráběné tradičními postupy, naležení v kádích a pak z lisu bez odkalování rovnou do sudu. Následné kvašení probíhalo ve čtyřech velkých sudech. Hladká až krémovitá vůně, skrytě broskvově medová s nějakou zahradní bylinou, pomalým kroužením se stále mění a i po pobytu v karafě se dál rozvíjí. V chuti je to stále živý Sauvignon s pěknou ovocnou svěžestí, harmonicky nazrálý, elegantní extraktivnost směrem k jemné a nezvyklé broskvovějahodové směsi, víno stále v pěkné kondici a ve skleničce se vyvíjející. Rád bych měl štěstí a možnost ochutnat třeba zase za rok :o)
Sauvignon 1990 jakostní
Legendární Sg, který v minulosti získal několik cen, byl snad exportován v určitém množství i do Anglie, každopádně podáván byl v roce 1996 při návštěvě královny Alžběty II. Ve vůni se již objevuje jistá stařinka, ovšem v elegantní podobě, víno si nese zkušenost stáří a vypráví svůj příběh. Nazrálé kouřově ovocné tóny směrem k medovince naznačují, o jakého že šviháka se v mládí jednalo. Stále přítomná kyselinka dává znát, že ve společnosti ještě dokáže oslnit, i když na druhou stranu se již snadno zadýchá a vrásky prozradí, že už to není dávno žádný primárně namyšlený frajírek. Zajímavá zkušenost dávající na frak moravským encyklopedickým poučkám, že Sauvignon nepatří archivovat
Diskuze